reklama

Wersje testowe Expression Studio 3 dostępne

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Po wydaniu Silverlight 3.0 na początku lipca teraz Microsoft opublikował 60-dniowe wersje testowe aplikacji wchodzących w skład nowej wersji pakietu Expression Studio 3.

Expression Studio to pakiet firmy Microsoft kierowany do twórców witryn internetowych i aplikacji. W skład pakietu wchodzą Expression Design - program edycji grafiki rastrowej i wektorowej przede wszystkim na potrzeby tworzenia interfejsów użytkownika, Expression Blend - aplikację do tworzenia animacji na kształt Adobe Flash, Expression Web - następcę FrontPage do tworzenia stron internetowych oraz SketchFlow - program do tworzenia interfejsów użytkownika, zbierania ocen i komentarzy oraz pracy grupowej. Wszystkie aplikacje Expression Studio pracują w oparciu o Silverlight, Windows Presentation Foundation (WPF) oraz język XAML i natywnie wspierają biblioteki .NET 3.5 SP1.

Najwięcej nowości czeka nas w programie Expression Blend 3. Począwszy od wersji 3.0 aplikacja oferuje pełną obsługę Windows Presentation Foundation 3.5 SP1 i Silverlight 3.0. Najważniejsze nowości ujawniają się wraz z programem SketchFlow, nowym składnikiem Expression Studio ułatwiający tworzenie interfejsu użytkownika i jego komentowanie czy ocenę w trakcie procesu projektowania. Możliwy jest także import dokumentów Adobe Photoshop i Adobe Illustrator, pojawiło się także sporo elementów graficznych, nowe przejścia, opcja generowania przykładowych treści, wsparcie dla kontroli wersji i wiele innych.

W nowej wersji Expression Web 3 do dyspozycji programisty są funkcja SuperPreview i Snapshot Preview (pogląd witryny w różnych przeglądarkach na żywo w czasie projektowania), opcja publikowania do serwera FTP oraz rozbudowane opcje edycji grafiki. Składnikiem programu jest teraz także Expression Encoder 3, który ułatwia osadzanie na stronach elementów wideo w technologii Silverlight. W samym Encoderze również wprowadzono kilka nowości - między innymi przechwytywanie obrazów i wideo z ekranu, obsługę wielu klipów jednocześnie na osi czasu i opcje eksportu do formatu obsługiwanego przez funkcję Smooth Streaming w serwerze IIS 7. Pojawiły się także nowe szablony Silverlight, poprawiono obsługę H.264.

W Expression Design 3 możliwy jest z kolei import dokumentów z Adobe Photoshop na kilka sposobów i eksport przy użyciu Silverlight 3.0. Obszar roboczy również został zmodyfikowany, teraz w pełni obsługuje np. dokowanie.

Przy okazji warto zauważyć, że z pakietu Expression Studio wypadło oprogramowanie Expression Media, pozostanie ono jednak oddzielnym produktem. Z naszego vortalu można nadal pobrać aktualnie najnowszą wersję 2.0. Do pakietu Expression Studio nie jest dołączane już także środowisko Visual Studio. Wprowadzono z kolei opcję nabycia subskrypcji oprogramowania Expression Professional Subscription, w skład której wchodzi Expression Studio, Visual Studio Standard, Office Standard, Office Visio Professional, Windows XP oraz Windows Vista Business.

Pakiet Expression Studio na amerykańskim rynku wyceniony został na 599 dolarów. Oddzielnie kupić można jedynie Expression Web za 149 dolarów, pozostałe elementy dostępne są wyłącznie w pakietach. Koszt subskrypcji Expression Professional Subscription wynosi 999 dolarów. Ceny na polskim rynku oczywiście będą odrobinę różnić się od podanych.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama