Western Digital pokazuje dyski HAMR: 20 terabajtów w tanim HD już na horyzoncie

Strona główna Aktualności

O autorze

Sześcioterabajtowe, wypełnione helem dyski twarde Ultrastar He6 od Western Digital to sprzęt pozostający poza finansowymi możliwościami większości domowych użytkowników. Jednak zastąpienie powietrza helem nie jest jedynym sposobem na zwiększenie pojemności pamięci masowych: WD pochwaliło się działającą technologią HAMR (wspomagany termicznie zapis magnetyczny), która pozwoli na budowanie modeli dysków o pojemnościach wielokrotnie wyższych od obecnie spotykanych – mimo że jeszcze w zeszłym roku analitycy IDC byli przekonani, że pierwsze takie napędy pojawią się nie wcześniej niż w 2017 roku.

Podczas odbywającego się właśnie w chińskim mieście Ningbo Międzynarodowego Forum Zaawansowanych Materiałów i Komercjalizacji, dr William Cain, wiceprezes Western Digital, wystąpił z prezentacją pt. Magnetic Hard Disk Media: Enabling High Density Data Storage, wykorzystując do tego laptopa z 2,5-calowym dyskiem HAMR.

W jej trakcie przedstawił dość radykalne prognozy analityków, dotyczące wzrostu zapotrzebowania na pamięć masową. Przeciętne gospodarstwo domowe będzie do 2016 roku potrzebowało przynajmniej 3,3 terabajtów na przechowanie swoich danych, a do końca 2020 roku ludzkość ma wygenerować ponad 930 eksabajtów (930*1018 bajtów) danych. Technologia HAMR, jak stwierdził, jest kluczowym krokiem na drodze do zaspokojenia tych potrzeb.

Pomysłodawcą HAMR jest Seagate, którego badacze próbowali wykorzystać lasery do podgrzania powierzchni nośnika podczas zapisu magnetycznego. Wzrost temperatury umożliwia zwiększenie gęstości zapisu poprzez zmniejszenie rozmiarów powierzchni poszczególnych komórek pamięci. W połączeniu z przybliżeniem głowicy do nośnika dzięki technologii smarowania wykorzystującej węglowe nanorurki, możliwy jest wzrost gęstości z obecnych 750 Gb/cal kw. do nawet 4 Tb/cal kw. Dla standardowych dysków za fizyczną granicę możliwej do uzyskania gęstości uważa się 1 Tb/cal kw.

Do tej pory jedynie Seagate, podczas tegorocznych targów Ceatec, zdołało zademonstrować znacznie napędy HAMR dla macierzy dysków 2,5”, o gęstości około 1 Tb/cal kw. Wtedy to dyrektor techniczny firmy Mark Re przyznał, że największym problemem w rozwoju tej technologii jest wbudowanie lasera półprzewodnikowego w głowicę zapisu dysku, a następnie stworzenie optyki zdolnej przenieść wymagane ciepło. Zapewnił jednak, że skierowane na rynek dyski z HAMR będą dostępne w cenach porównywalnych do obecnie sprzedawanych dysków, a ich zużycie energii będzie jedynie minimalnie większe, gdyż moc zastosowanego lasera mierzona jest raptem w miliwatach.

WD nie podało, jaką gęstość zapisu uzyskało w swoim prototypie, ale fakt, że już przynajmniej dwóch producentów ma działające dyski HAMR, pozwala wierzyć, że technologia ta nie jest tak nieosiągalna, jak to sugerowali analitycy – a obietnice wprowadzenia do 2020 roku na rynek 20-terabajtowych dysków 3,5” i 10-terabajtowych dysków 2,5” nie wyglądają na bezpodstawne.

Trzeba przy tym wszystkim pamiętać, że HAMR nie jest jedyną technologią, która może znacząco zwiększyć pojemność dysków twardych. Obiecująco wygląda stan prac nad technologiami BPM (bit-patterned media, gdzie nośnik dzielony jest na dyskretne magnetyczne bity, otoczone izolatorem) oraz SMR (shingled magnetic recording, gdzie poszczególne ścieżki zapisu częściowo zachodzą na siebie tak, jak gonty na dachu). Trudno dziś ocenić, czy możliwe będzie połączenie tych wszystkich technologii w jednym modelu dysku, ale możemy być pewni, że miejsca na przechowywanie filmów w rozdzielczościach HD i UltraHD długo jeszcze nie zabraknie.

© dobreprogramy

Komentarze