Whited00r 7 - czyli nowe opakowanie dla starych iUrządzeń.

Whited00r jest to system tworzony przez fanów, posiadający większość funkcji oraz wygląd najnowszych systemów Apple, a do tego w założeniu ma szybciej działać niż oryginalne. Co go zatem różni? Jest stworzony specjalnie dla starych i nie wspieranych urządzeń.

Posiadam iPhone 3G 8GB.

Założenia jak zwykle ciekawe, ale jak to naprawdę wygląda?

Zacznijmy może od zalet:

System rzeczywiście działa szybciej niż oryginalny iOS 4.2.1 (dla np. iPhone'ów 3G), ponieważ bazuje na starszej i lżejszej wersji 3.1.3, wygląd też bardzo wiernie oddaje wygląd tego "prawdziwego", z zaledwie paroma wyjątkami, jak przeglądarka, do której Apple wprowadziło zbyt wiele zmian. Znajdziemy tu też wiele funkcjonalności bazujących na tych z najnowszego systemu Jabłka, takich jak bardzo przydatne Control Center, panel z najczęściej używanymi aplikacjami (zastępuje multitasking, który rzekomo zbytnio obciążał system), Voice Control, nowym aparatem z funkcją filmowania, czy świetny "sklep" z aplikacjami przygotowanymi specjalnie na starsze wersje urządzeń apple. A aplikacje dla systemów starszych niż 4.3.2 w oryginalnym App Store już naprawdę ciężko znaleźć.
Dodatkowo wszystkie opcje, funkcje i dodatki zainstalowane razem z Whited00rem da się bardzo łatwo znaleźć i zmienić w standardowym oknie ustawień.

Nic nie jest jednak perfekcyjne

i także ten system posiada błędy.

Na samym początku dwa razy wysypał mi "pulpit", i ikonki aplikacji miały rozmiary od malutkich, ledwo widocznych, do takich zajmujących cały springboard. Dodatkowo tak właśnie widoczny był pulpit z okna panelu z najczęściej używanymi aplikacjami, tego imitującego MultiTasking z iOS 7 (tak, są dwie wersje wyglądu panelu).
Bardziej uciążliwym błędem było to, że po zainstalowaniu pewnej gry, która okazała się kiepska, nie da się jej odinstalować(!). Tak, zawsze po restarcie urządzenia, czy zainstalowaniu nowej aplikacji, wspomniana gra od razu pojawia się spowrotem, i nie znika nigdy z ustawień. Raz miałem też problem z instalacją innego programu, ponieważ zamiast niego instalowała się w.w. gra, poradziłem sobie jednak z tym problemem.

A więc kończąc ten wpis...

Whited00r 7 bardzo wiernie odwzorowuje najnowszy system Apple, posiada wiele przydatnych funkcji (w tym świetny AppTimeMachine, dzięki któremu mogę w końcu zainstalować coś na moim przestarzałym iPhonie), oraz działa szybciej niż oryginalny system na te urządzenia. Największą wadą była kłopotliwa aplikacja, której nie mogłem odinstalować, wydaje mi się jednak że jest to jednorazowy problem.

Oficjalną stronę na której znajdziemy też link do ściągnięcia OS'a znajdziemy tu