Więcej fontów w Dokumentach Google dzięki Extensis Fonts

Więcej fontów w Dokumentach Google dzięki Extensis Fonts

Więcej fontów w Dokumentach Google dzięki Extensis Fonts
06.07.2015 20:12, aktualizacja: 07.07.2015 18:38

Dokumenty Google mają wiele zalet, ale bogaty wybór fontów nie jest jedną z nich. Domyślnie w pakiecie w wersji polskiej mamy do dyspozycji 8, z czego jeden to Comic Sans. Naprzeciw tęskniących za możliwością składania bardziej fantazyjnych dokumentów przychodzi rozszerzenie Extensis Fonts.

Rozszerzenie korzysta z biblioteki dostępnej dzięki Google Fonts. Zarówno Extensis Fonts, jak i dostępne za jego pośrednictwem fonty, można wykorzystywać za darmo. W bibliotece znajduje się ponad 1,2 tysiąca krojów, w tym lubiane przez wielu fonty Roboto czy te znane użytkownikom Ubuntu, jest więc z czego wybierać.

Obraz

Extensis Fonts uruchamia się jako niewielki panel, który można uruchomić z menu Dodatki w aplikacjach pakietu Google Docs. Z boku okna pokaże się panel z listą dostępnych fontów, które można przeglądać alfabetycznie, według popularności, według daty dodania oraz według zainteresowania, jakie ostatnio budzą (trending), co z pewnością zainteresuje projektantów podążających za modą.

W poszukiwaniu bardziej konkretnych krojów można oglądać tylko jedną rodzinę (szeryfowe, bezszeryfowe, o stałej szerokości znaków, imitujące pismo ręczne oraz kroje typowo pokazowe). Rozmiar podglądu także można zmienić. Zabraknie jednak możliwości sprawdzenia, czy dany font zawiera wszystkie glify niezbędne do pisania po polsku bądź w innych językach, w których korzysta się z „egzotycznych” znaków diakrytycznych.

Korzystanie z dodatkowych fontów jest bardzo proste – wystarczy zaznaczyć fragment tekstu i z panelu rozszerzenia wybrać krój. Zmiana trwa nieco dłużej, niż w przypadku wykorzystania wbudowanych mechanizmów Dokumentów Google, ale poza tym rozszerzenie działa bez zarzutu w Chromie i Firefoksie. Problemy mogą pojawić się przy pobieraniu pliku, gdzie nie wszystkie kroje zostaną zachowane. Nie ma problemów z zapisywaniem dokumentów jako PDF-y i strony internetowe, gorzej ma się sprawa z zapisem jako Open Document czy dokument Worda. Dodatkowe fonty zobaczymy także w aplikacji mobilnej, choć tam nie ma możliwości korzystania z rozszerzenia. W dokumentach udostępnionych będzie możliwość korzystania z fontów ustawionych przez rozszerzenie. Jeśli w grę wchodzi zmienianie ich warto zadbać o to, by każdy w zespole zainstalował Extensis Fonts.

Obraz

Firma Extensis ma za sobą dwie dekady doświadczenia na rynku oprogramowania dla projektantów z różnych branż. W jej portfolio znajdziemy między innymi Universal Type Server, który pomaga rozwiązać wiele problemów związanych z zarządzaniem fontami. Jej misją jest umożliwienie użytkownikom różnych programów prowadzenia eksperymentów z typografią, a do tego niezbędny jest łatwy dostęp do zasobów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)