Więcej, lepiej - Google Mail, Talk, Chat

Strona główna Aktualności

O autorze

Tej nocy aktualizacji uległ system poczty Google - Gmail. Poczta Google zbliża się w kierunku Google Talk - klienta sieci Jabber tworzonego przez korporację. Interfejs poczty dostał nowe wcielenie - obok ascetycznego "podstawowy HTML" i domyślnego, opartego o technologię AJAX "standardowy bez czatu" pojawiła się wersja "standardowy z czatem" - nowa, domyślna forma pozwalająca na konwersację z poziomu strony.

Dodanie czatu pociągnęło za sobą zmiany w menu poczty. Pojawiła się sekcja z szybkimi kontaktami (adresy email osób, z którymi prowadziło sie korespondencję). Korzystając z tej listy można zaprosić osobę lub osoby do wspólnej rozmowy lub wysłać do nich standardowego emaila. Status (dostępny/nieobecny) rozmówcy sygnalizowany jest na liście kontaktów kolorową ikonką.

Unikalną funkcją Google Chat jest całkowita integracja z Google Talk. Historie rozmów dostępne są zarówno z poziomu strony jak i z klienta sieci Jabber (w przypadku strony konieczna może się okazać zmiana ustawień poczty). Koncepcja konwersacji użytkownika programu z osobą korzystającą z WWW choć istnieje od pewnego czasu (np. klienci GG przez WWW albo opcja wysyłania i odbierania wiadomości z poziomu konta pocztowego tlen.pl), po raz pierwszy osiągnęła poziom integracji pozwalający na współdzielenie historii rozmów.

© dobreprogramy
s