Wiele procesów w Firefoksie coraz bliżej

Strona główna Aktualności

O autorze

Serwis Ars Technica przyjrzał się postępowi prac Mozilli nad dodaniem do przeglądarki Firefox funkcji otwierania poszczególnych stron w osobnych procesach. Rozwiązanie to, wykorzystywane już np. przez Google Chrome, zostało przez twórców nazwane Electrolysis. Według programistów wprowadzenie go do Firefoksa znacząco poprawi stabilność, wydajność i bezpieczeństwo jego działania. W przypadku zawieszenia się jednej zakładki pozostałe będą nadal poprawnie funkcjonować.

Rozszerzenie przeglądarki o taką opcję nie jest łatwym zadaniem. Wiele kluczowych dla działania aplikacji komponentów musi zostać znacząco zmodyfikowana. Aktualnie przeglądarka wyświetla strony w pojedynczym obiekcie, którego zawartość jest zmieniana w zależności od wybranej przez użytkownika zakładki. Otwieranie poszczególnych kart i okien jako osobne procesy zwiększy stabilność przeglądarki. Błędnie napisany plugin nie spowoduje zawieszenia całej przeglądarki.

Powstały już pierwsze prototypy i zaprezentowano kilka wersji demonstracyjnych nowego rozwiązania. Pokazano w nich, że interfejs przeglądarki można całkowicie odizolować od zawartości wyświetlanej strony.

Warto dodać, że część kodu źródłowego wykorzystana przez programistów pochodzi z projektu Chromium - źródeł Google Chrome. Stworzenie Electrolysis jest olbrzymim wyzwaniem dla twórców Firefoksa. Nie wiadomo jeszcze, czy pojawi się w następnej wersji przeglądarki.

© dobreprogramy

Komentarze