Wielka Brytania: weryfikacja wieku internautów będzie obowiązkowa, m.in. za pomocą kart kredytowych

Strona główna Aktualności

O autorze

W tym miesiącu najpopularniejsze polskie serwisy VoD, w porozumieniu z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji wdrożyły mechanizm weryfikacji wieku użytkownika za pomocą kart kredytowych, wychodząc z osobliwego założenia, że nie ma dorosłości niepotwierdzonej „plastikiem” od Visy czy MasterCard. Wszystko to oczywiście w imię dobra dzieci – które dzięki temu, że kart kredytowych nie posiadają, nie obejrzą szkodliwych dla nich treści. Pomysł KRRiT spodobał się najwyraźniej komuś w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy Departament Kultury, Mediów i Sportu (DCMS) chce m.in. w ten właśnie sposób zwiększyć bezpieczeństwo Internetu dla całych rodzin.

Przygotowywana regulacja sprawi, że wszyscy właściciele witryn zawierających treści dla dorosłych, będą zobowiązani wprowadzić weryfikację wieku za pomocą kart kredytowych (w tym wirtualnych), czy też dokumentów potwierdzających tożsamość, takich jak paszport czy prawo jazdy. Definicja „treści dla dorosłych” jest dość szeroka – zawiera zarówno legalną jeszcze w Wielkiej Brytanii pornografię, jak i materiały poświęcone hazardowi, a nawet broni palnej.

Początkowo obowiązek ten dotyczyć ma tylko brytyjskich serwisów, jednak niewykluczone jest w przyszłości jego rozszerzenie na wszystkie witryny, których właściciele chcieliby działać legalnie na terenie Wielkiej Brytanii. Rzecznik prasowy DCMS stwierdził, że jego instytucja bardzo poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa dzieci w Sieci. Przygotowano w tym celu solidne rozwiązania, m.in. przyjazne dla rodzin filtry, które pomogą w ochronie dzieci. DCMS będzie też dalej rozbudowywać te środki, tak aby dzieci były jeszcze lepiej chronione.

Komentatorzy zwracają uwagę na mariaż instytucji rządowych i biznesu. Wykorzystywane do potwierdzenia tożsamości usługi nie należą bowiem do administracji państwowej, lecz do zaaprobowanych firm, takich jak Visa i PayPal. Nadzór nad nimi sprawować będzie Gospodarczy Sekretarz Skarbu, pani Andrea Leadsom.

DCMS nie poprzestanie tylko na zabezpieczaniu Internetu od strony dostawców i właścicieli witryn. Odpowiednio zabezpieczony ma być też odcinek „kliencki”. Zakończono w tej sprawie już rozmowy z największymi ISP Wielkiej Brytanii, tj. Virgin, Sky, British Telecom i TalkTalk. Wprowadzą one bardziej niezawodne i przyjazne dla rodzin filtry, w tym takie, które będą w stanie zabezpieczyć wszystkie urządzenia w domu.

© dobreprogramy
s