Wielka Brytania. Mężczyzna chciał wyłudzić od Apple 100 tys. dol.

Wielka Brytania. Mężczyzna chciał wyłudzić od Apple 100 tys. dol.

Wielka Brytania. Mężczyzna chciał wyłudzić od Apple 100 tys. dol.
Piotr Urbaniak
22.12.2019 09:46, aktualizacja: 14.01.2020 11:12

Wyłudzenia pieniędzy pod groźbą ujawnienia danych zdobytych na drodze cyberataku nie są niczym wyjątkowym, jednak historia 22-letniego Kerema Albayraka z Londynu to przypadek inny niż większość. Mężczyzna ruszył na jedną z największych firm na świecie, jaką niewątpliwie jest Apple, nie dysponując de facto żadną bazą. Za to pokazał, że ma bujną wyobraźnię.

W marcu 2017 roku Albayrak, Brytyjczyk pochodzenia tureckiego, ogłosił, że jest przedstawicielem dużej organizacji przestępczej o wymownej nazwie Turecka Rodzina Przestępcza.

Jak stwierdził, jego kompani uzyskali dostęp do 319 mln kont iCloud. Domagał się od Apple 75 tys. dol. w bitcoinie lub doładowania wskazanego konta iTunes kwotą 100 tys. dol., grożąc ujawnieniem wrażliwych danych użytkowników i sukcesywnym zerowaniem kolejnych kont. Ostateczny termin przekazania okupu wyznaczył na 7 kwietnia 2017 r. Ale policja okazała się szybsza.

Urządzenia Apple mają dobre zabezpieczenia systemowe. Nie są one jednak nie do zhakowania, dlatego warto zaopatrzyć się w rewelacyjne oprogramowanie antywirusowe, chroniące ten system

Agenci National Crime Agency (NCA) ustalili miejsce zamieszkania szantażysty, po czym przeprowadzili w jego domu gruntowną rewizję, konfiskując przy okazji m.in. laptop, smartfon i parę nośników danych. Szybko okazało się, że jedynym, czym faktycznie dysponuje Albayrak, są raptem dwa konta iCloud, do których zalogował się wykorzystując publicznie dostępne dane z innych wycieków. A cała Turecka Rodzina Przestępcza to wytwór wyobraźni mężczyzny.

Sąd Koronny w Southwark nie miał wątpliwości

20 grudnia 2019 r. odbyła się rozprawa, która zaowocowała prawomocnym wyrokiem dla niedoszłego oszusta. Sąd Koronny w Southwark skazał go na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu, 300 godzin prac społecznych i pół roku nadzoru elektronicznego. Prawo brytyjskie w przypadku próby szantażu na wysoką kwotę przewiduje wyrok nawet 14 lat pozbawienia wolności, ale Albayrak został oficjalnie uznany za osobę uciekającą się do oszustwa w celu zdobycia rozgłosu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)