r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Wielka czystka w Google Play – w marcu ze sklepu może zniknąć mnóstwo złych aplikacji

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Zasoby Google Play mogą się po 15 marca znacząco skurczyć. Google uznało, że czas wygzekwować politykę ochrony danych użytkowników, jaka obowiązuje deweloperów chcących umieścić w androidowym sklepie swoje oprogramowanie. Wszystkie te aplikacje, które żądają prawa dostępu do kamery, mikrofonu, numeru telefonu, kontaktów i innych wrażliwych danych, a zarazem nie wyjaśniają swojej polityki prywatności, zostaną ukryte lub usunięte.

Od wczoraj autorzy aplikacji, które zdaniem Google naruszają reguły ochrony prywatności przedstawione w Centrum zasad dla programistów otrzymują powiadomienia, z których wynika, że do 15 marca 2017 roku muszą zrobić jedną z dwóch rzeczy:

– albo zamieścić w opisie aplikacji oraz w niej samej link do opisu polityki prywatności,
– albo usunąć z aplikacji wszystkie odwołania do wrażliwych danych użytkownika.

r   e   k   l   a   m   a

Jeśli tego obowiązku nie dopełnią, to ich aplikacja zostanie albo ukryta z wyników wyszukiwania, albo wręcz usunięta z Play. Efekt? Wielka czystka w sklepie. Liczba aplikacji w Google Play w grudniu 2016 roku przekroczyła 2,6 miliona. Absurdalnie wielka liczba – trudno uwierzyć, by więcej niż 10% z tego wszystko mogło być jakościowym, dobrze napisanym oprogramowaniem.

Wielu twórców tych śmieciowych aplikacji, które wypełniają dziś androidowy sklep, albo zignoruje wezwanie do uporządkowania kwestii prywatności w swoich dziełach, albo nie będzie wiedziało jak to zrobić. W efekcie Google będzie miało dobry pretekst, by je zniknąć, a co za tym idzie, zaoferować użytkownikom mniejszą, ale lepszą selekcję oprogramowania.

Zyskają na tym też twórcy dobrego oprogramowania, które cierpiało choćby ze względu na te wszystkie SEO praktyki twórców aplikacji-śmieci – wyszukiwania użytkowników będą teraz miały większą szansę odsłonić właśnie ich oprogramowanie, które przetrwało wielką czystkę.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.