Wielki Zderzacz Hadronów „pomaga” cyberprzestępcom

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Kaspersky Lab, poinformowała o pojawianiu się nowych szkodliwych programów wykorzystujących popularność ostatnich wydarzeń związanych z uruchomieniem Wielkiego Zderzacza Hadronów znajdującego się w ośrodku CERN w pobliżu Genewy.

To nic nowego, że autorzy szkodliwego oprogramowania wykorzystują duże wydarzenia medialne do promowania swoich "dzieł" - metody socjotechniki pomagają im w nakłanianiu użytkowników do pobrania i zainstalowania na swoich komputerach szkodliwych programów. Cyberprzestępcy chętnie wykorzystują zainteresowanie wywołane medialnymi tematami, takimi jak 11 września w Stanach Zjednoczonych, huragan Katrina czy też wybory prezydenckie. Teraz przyszła kolej na Wielki Zderzacz Hadronów, największy na świecie akcelerator cząstek. Wszystko wskazuje na to, że ta największa maszyna na świecie także pomoże twórcom szkodliwego oprogramowania.

Śledząc najnowsze wydarzenia związane z Wielkim Zderzaczem Hadronów jeden z analityków z Kaspersky Lab natknął się na dziwnie wyglądający komentarz pozostawiony przez jednego z "czytelników" o nicku "Edwawils1976": Ta maszyna rządzi! Przy okazji, możesz obejrzeć raport wideo z uruchamiania "Wielkiego Zderzacza Hadronów" pod adresem http://***sed.com/clip/?id=Large_Hadron_Collider. Całkiem interesujące, prawda? (tłum. z ang.).

Odsyłacz prowadzi ciekawskiego czytelnika do strony zawierającej sfałszowany odtwarzacz filmów, który wymaga pobrania specjalnego modułu w celu rozpoczęcia oglądania. W rzeczywistości każdy, kto będzie chciał obejrzeć rzekomy film, pobierze i zainstaluje na swoim komputerze szkodliwe oprogramowanie.

Szkodliwe programy serwowane niczego nieświadomym użytkownikom mogą być różne - póki co przechwycono szereg trojanów o odmiennych funkcjach (przykłady: Trojan-Downloader.Win32.FraudLoad.vbzg oraz Trojan.Win32.FraudPack.fd). Oczywiście trojany takie mogą być wykorzystywane do rozprzestrzeniania dowolnych szkodliwych programów, począwszy od botów zmieniających komputery użytkowników w zombie aż po sfałszowane programy antywirusowe takie jak "XP Antivirus 2008".

Cała sytuacja nie jest zjawiskiem wyjątkowym, warto jednak przypomnieć o tym, że niezależnie od tematyki materiałów serwowanych w sieci ostrożność jest zawsze wysoce wskazana.

© dobreprogramy