Wielki krok dla ludzkości w HD

Strona główna Aktualności

O autorze

NASA opublikowała klipy wideo z lądowania na Księżycu pochodzące z oryginalnej taśmy, która jak dotąd uznawana była za zagubioną.

Już 20 lipca czterdziesta rocznica wydarzenia, dzięki któremu w pamięć całemu światu zapadły słowa to mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości. Zdanie to wypowiedział oczywiście Neil Armstrong, uczestnik misji Apollo 11, gdy jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. Całe wydarzenie było oczywiście uwieczniane przy pomocy kamery i aparatów fotograficznych i równocześnie transmitowane przez telewizję.

Jak się okazuje (i wcale to nie dziwi), technologia NASA znacznie wyprzedzała technologie używane wówczas przez stacje telewizyjne. Choć o użytej przez astronautów kamerze można było powiedzieć, że jak na tamtejsze czasy była "wysokiej rozdzielczości", to jednak na wyjściu obraz i tak musiał być przeskalowany by sprostać wymogom telewizji. Oryginalna taśma tymczasem przepadła w niewiadomych okolicznościach na 40 lat. Jedyne, co pozostało potomnym to 16mm film, na którym uchwycono zwykłą transmisję telewizyjną

Kiedy wszyscy myśleli, że to już koniec marzeń o lądowaniu na Księżycu "w HD", NASA zwołała dzisiaj konferencję prasową, na ktorej poinformowała o odnalezieniu taśmy, jej wyczyszczeniu i... opublikowaniu materiału w formie klipów wideo w rozdzielczości 720p. Filmy można obejrzeć na stronach amerykańskiej agencji kosmicznej, choć z uwagi na ogromne zainteresowanie i niskie transfery polecamy pobrać je wcześniej na dysk. Pliki udostępniono w formacie Quick Time (.mov). Ilustrują one najważniejsze momenty w czasie misji Apollo 11, w tym spacer po Księżycu i słynną wypowiedź Armstronga.

To, czy film rzeczywiście zaginął i został dopiero teraz odnaleziony, czy też od początku był ukrywany przez NASA chyba na zawsze pozostanie już zagadką. Dzisiaj nie ma to jednak znaczenia - liczy się to, że bodaj najważniejsze jak dotąd wydarzenie w historii astronautyki możemy teraz oglądać w znacznie lepszej jakości.

© dobreprogramy