Wielkie czystki na Steamie – zablokowano ponad 40 tys. kont

Strona główna Aktualności

O autorze

Valve daje i zabiera. Po obfitym Summer Steam Sale, który miał miejsce od 22 czerwca do 5 lipca 2017, korporacja poważnie zajęła się graczami oszukującymi i używającymi nielegalnego oprogramowania w rozgrywkach sieciowych.

6 lipca system Valve Anti-Cheat (VAC) wykrył aż 40411 kont użytkowników naruszających zasady regulaminu Steam. Warto wspomnieć, że ostatni rekord masowych banów – w październiku 2016 – wynosił 15 527 zbanowanych kont. Fala banów ruszyła po zakończeniu letniej wyprzedaży Steam, najpewniej w celu uniknięcia handlu kontami z przecenionymi grami i wykorzystywania ich w sposób niezgodny z polityką serwisu Steam.

Dodatkowo, dzięki pomocy graczy, zostało zbanowanych 4 972 kont, których właściciele podejrzewani byli o oszukiwanie. Łączna wartość utraconych wirtualnych przedmiotów, skórek itp. wynikająca z przeprowadzenia masowych banów, przekracza 9580 USD. Valve ma nadzieję, że dzięki temu zabiegowi gracze będą przestrzegać zasad regulaminu i w przyszłości zastanowią się dwa razy zanim sięgną po nielegalne oprogramowanie.

Forum Steam dotyczące VAC zalewane jest ogromną liczbą postów ukaranych użytkowników skarżących się na nieuczciwie potraktowanie. Nie ulega jednak wątpliwościom, iż banowanie osób oszukujących w grach sieciowych, jest jak najbardziej dobrym krokiem ze strony Valve, ponieważ im mniej cheaterów, tym milsza będzie rozgrywka dla graczy przestrzegających zasad regulaminu.

© dobreprogramy