Wielu adminów odwołanych z urlopów: Premier Szydło ogłasza alarm BRAVO-CRP

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Oto ustawa antyterrorystyczna w praktyce: decyzją p. premier Beaty Szydło od dzisiaj w polskiej cyberprzestrzeni obowiązuje podwyższony stopień alarmowy – BRAVO-CRP. Zarazem ogłoszono wprowadzenie ogólnego stopnia alarmowego ALFA. Oznacza to przede wszystkim dodatkowe obowiązki dla administratorów sieci komputerowych. Podwyższone poziomy obowiązywać będą do 1 sierpnia.

Wydanie tej decyzji wiąże się bezpośrednio z rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży. Przypomnijmy: na mocy ustawy antyterrorystycznej, Premier RP może wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Stopnie te mają swoje odpowiedniki w wersji dla cyberprzestrzeni, oznaczane sufiksem -CRP.

Wprowadzenie stopnia ALFA to ogólne ostrzeżenie dla organów administracji publicznej, związane z pozyskaniem informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia terrorystycznego o trudnym do przewidzenia rodzaju i zakresie. Oznacza to wzmożone kontrole miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludności. Wszelkie podejrzane incydenty, np. pozostawione bez opieki bagaże, podejrzanie wyglądające auta, dziwnie zachowujące się osoby, muszą być zgłaszane właściwym służbom. Urzędy i instytucje muszą też sprawdzić swoje systemy alarmowe i procedury ewakuacji.

Jego odpowiednik w sieci, ALFA-CRP to zwiększone ryzyko ataku na państwowe i publiczne systemy teleinformatyczne. Nakłada on obowiązki takie jak poinformowanie personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych o konieczności większej czujności, zapewnienie dostępu w trybie alarmowym tego personelu, sprawdzenie kanałów łączności z innymi podmiotami biorącymi udział w reagowaniu kryzysowym, przeprowadzeniu przeglądu procedur alarmowych, sprawdzeniu aktualnego stanu bezpieczeństwa, a także przeprowadzeniu oceny zagrożeń na bieżący poziom bezpieczeństwa.

Obowiązujący obecnie stopień BRAVO-CRP nakazuje zapewnienie gotowości do niezwłocznego podejmowania działań przez administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji, wprowadzenie dyżurów w trybie alarmowym dla decydentów w kwestiach bezpieczeństwa, wprowadzenie wzmożonego monitorowania bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych wg zaleceń ABW lub innych uprawnionych instytucji, oraz kontrolowanie dostępności usług i nienaruszalności komunikacji elektronicznej. W praktyce oznacza to m.in. nagły koniec urlopów dla wielu administratorów – teraz będą musieli czekać na telefon z centrum reagowania kryzysowego.

Zastanawiające jest wprowadzenie wyższego poziomu zagrożenia dla świata bitów, niż dla świata atomów. Wydawałoby się, że Światowe Dni Młodzieży to jednak lepsza okazja do ataków fizycznych: bomby, wąglik, gazy trujące, czy choćby zbrojni w siekiery zamachowcy. Być może jednak ABW i pani Premier są przekonani, że hakerzy wrogich sił liczą właśnie na wzmożone zainteresowanie bezpieczeństwem fizycznym i związane z tym rozprężenie w cyberprzestrzeni, wolą więc dmuchać na zimne – tym bardziej, że poziom zabezpieczeń publicznych systemów teleinformatycznych może być taki sobie.

© dobreprogramy