Wiersz poleceń Microsoftu: PowerShell Core dostępny dla Linuksa i Maców

Wiersz poleceń Microsoftu: PowerShell Core dostępny dla Linuksa i Maców

Wiersz poleceń Microsoftu: PowerShell Core dostępny dla Linuksa i Maców
14.01.2018 21:33, aktualizacja: 15.01.2018 10:09

Microsoft zakończył już prace nad finalnym wydaniem programu PowerShell Core, czyli otwartej, wieloplatformowej wersji swojego świetnego wiersza poleceń i języka skryptowego. To pierwsze stabilne wydanie PowerShell Core, dostępne nie tylko dla Windowsa. Skorzystamy z niego także na macOS-ie i Linuksie, a źródła znajdziemy na GitHubie.

Wydanie PowerShell Core 6 zostało nazwane najważniejszą zmianą w historii PowerShella, jest też ważnym krokiem w kierunku wprowadzenia programów Microsoftu na systemy niebędące Windowsem. udostępniając pierwszą wersję testową Microsoft podkreślał, że dzisiejszy świat jest wieloplatformowy, wielochmurowy i wielosystemowy. Dlatego zamiast walczyć z wiatrakami, wychodzi naprzeciw potrzebom klientów. PowerShell jest narzędziem cenionym przez administratorów i wymagających użytkowników Windowsa i z pewnością zagrzeje miejsce także na innych systemach.

PowerShell Core jest nieco inny od oryginalnego PowerShella, tak samo jak wieloplatformowy framework .NET Core nie jest identyczny, co .NET Framework. Na Windowsie można używać obu odmian PowerShella równolegle. W środowiskach już korzystających ze skryptów PowerShella na pewno zajdzie taka potrzeba.

Obraz

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku frameworka .NET, Microsoft nie dostarcza wszystkich jego funkcji w wersji Core. Zabraknie między innymi PowerShell Workflows, Snap-inów, poleceń WMlv1 czy wykonywania DSC (Desired State Configuration). Niektóre rozwiązania zostaną zaimplementowane w przyszłości, ale nie znamy na razie szczegółów. Rozwój możliwości PowerShell Core jest ściśle powiązany z różnicami między .NET Framework i .NET Core.

Administratorzy będą musieli uważnie przejrzeć swoje skrypty, jeśli planują migrację, gdyż PowerShell Core początkowo nie będzie działał z Exchangem, Active Directory, Skype for Business i zapewne wieloma innymi usługami, co zależy też od dostępności odpowiednich modułów. Poza tym skrypty będą działać identycznie na wszystkich systemach.

To kolejna różnica. Do klasycznego PowerShella, obecnie w wersji 5.1, nie będą już trafiać nowości, a jedynie poprawki bezpieczeństwa. PowerShell Core zaś ma jeszcze w perspektywie dalszy rozwój. PowerShell Core działa na systemach: Windows 7, 8.1 i 10, Windows Server 2008 R2, 2012 R2, 2016, macOS 10.12 i nowszych i różnych dystrybucjach Linuksa, w tym Ubuntu, Debianie, RHEL, OpenSuse, Fedora czy CentOS. Powstały nawet nieoficjalne kompilacje na procesory ARM.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (179)