Wiewiórki donoszą: Windows 8 źle się sprzedaje. Pomoże przywrócenie menu Start?

Strona główna Aktualności

O autorze

Usta rzecznika Microsoftu pozostają mocno zasznurowane, gdy dziennikarze pytają o sprzedaż tabletowo-laptopowej hybrydy zwanej Surface, czy zwykłych PC z Windows 8. Brak wieści w tej kwestii może oznaczać tylko złe wieści. Ale jak źle może być z nowymi „okienkami”?

Znany bloger Paul Thurrott, mocno powiązany z Microsoftem twórca Winsupersite.com, opublikował artykuł, który ujawnia stan rzeczy: Redmond nie zdołało zrealizować swoich sprzedażowych celów z nowym systemem. Sprzedaż komputerów z Windows 8 jest na poziomie znacznie niższym od własnych prognoz Microsoftu, została określona w firmie jako „niezadowalająca”.

Jak wiadomo, sukces ma wielu ojców, do porażki nikt przyznać się nie chce, ale Thurrott przynajmniej wskazuje trendy, które doprowadziły do tego stanu rzeczy. Zdaniem Microsoftu, winni są producenci PC, którzy nie byli w stanie dostarczyć atrakcyjnego sprzętu. Bloger sugeruje, że może dojść do poważnych zmian w dotychczasowych relacjach z OEM-ami.

OEM-y oczywiście są winne – wszystko przez nadmiar urządzeń, które produkują (czyżby się zapatrzyli w dystrybucje Linuksa?) Thurrott wskazuje choćby na Lenovo, sprzedające jednocześnie notebooki, ultrabooki, hybrydowe tableto-laptopy, ultrabooki z przekręcanym ekranem, normalne tablety z Windows, tablety z Windows i klawiaturą, a do tego oddzielną linię tabletów z Androidem. W porównaniu do prostoty oferty Apple'a, faktycznie można się tu pogubić.

Problem tkwi też w ogólnej sytuacji gospodarczej. Kryzys nie minął, a migracja na Windows 7 dopiero trwa. Który dyrektor finansowy w tej sytuacji zgodzi się na wydanie pieniądzy na nowy, niesprawdzony OS? Liczyć można było tylko na konsumentów, ale dziś rynek konsumencki należy do Microsoftu w znacznie mniejszym stopniu niż kiedykolwiek wcześniej.

A co ze Steve Sinofskym, który niedawno ustąpił z fotela szefa pionu Windows? Niektórzy wskazują, że problemy Windows 8 i RT to wina właśnie tego człowieka, prowadzącego niewłaściwą politykę personalną i nieprzejrzystą komunikację z rynkiem. Zaowocować to miało tym, że Microsoft utracił zaufanie konsumentów, którzy zaczęli patrzeć gdzieś indziej.

Oberwało się też samemu Windows 8, które nie wiadomo czym jest – pastą do podłóg, czy kremem do deseru? O niespójności interfejsu napisano już setki, jeśli nie tysiące artykułów, i mimo że niektórym nowy UI się podoba, to masowego entuzjazmu, na jaki Microsoft liczył, nie widać. Winny jest też Windows RT, o którym bloger pisze: Wyobraźcie sobie, że Apple ogłasza nową wersję iOS-a, a następnie przedstawia nowy tablet, na którym działa tylko Mac OS X. Faktycznie, trochę nietęgo by to było – przynajmniej w oczach zwykłego klienta. Zawinił również Intel, wprowadzając w tym samym czasie dwie różne architektury, Ivy Bridge i Clover Trail, których współistnienie jeszcze bardziej zaciemnia sytuację w oczach potencjalnych nabywców nowych PC.

Sytuacja jest ciężka: z ostatniego sondażu przeprowadzonego przez Avast wśród 135 tys. użytkowników „okienek”, jedynie 9% wyraziło zainteresowanie kupnem nowego systemu, podczas gdy 74% nie zamierza niczego aktualizować w najbliższej przyszłości. Co gorsze dla Microsoftu, połowa z tych zainteresowanych zmianami gotowa jest wybrać się do sklepu Apple'a, i kupić Maka lub iPada.

Jak więc ratować Windows 8? Może po prostu przerobić Windows 8 na coś bardziej znośnego dla użytkowników? W opublikowanym wczoraj w USA Today artykule pojawiła się sugestia (autorstwa analityka IDC, Ala Hilwy), że nowe aktualizacje Windows 8 mogą przywrócić systemowi tradycyjne menu Start, wyeliminowane właśnie pod presją Stevena Sinofsky'ego (rzekomo ludzie z niego nie korzystali). Jednak programiści z firmy Stardock twierdzą co innego – sprzedali już dziesiątki tysięcy licencji na aplikację Start8, dodającą za pięć dolarów przycisk Start do Windows 8.

Niecierpliwie oczekujemy kolejnych odcinków tego serialu. Czy w następnym Steve Ballmer nakaże dodanie gradientów do okienek Windows 8?

© dobreprogramy

Komentarze