Więzienie za nagranie płyty?

Strona główna Aktualności

O autorze

Polskie Ministerstwo Kultury pracuje nad ustawą, która swoją kuriozalnością ma szanse przebić najgłupsze dyrektywy unijne - a te, jak już nieźle wiemy, konkurencję stanowią całkiem silną.

Otóż w myśl projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych każdemu, kto posiada urządzenie do kopiowania płyt CD, groziłoby więzienie. Do wysłania użytkownika za kratki mógłby wystarczyć sam fakt posiadania programów lub urządzeń, które mogą usuwać zabezpieczenia np. z płyt kompaktowych. Sęk w tym, że takie urządzenia są przecież w większości komputerów - zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych. Jeśli pomysł wejdzie w życie, posiadanie najprostszej nagrywarki CD lub DVD stanie się nielegalne - co jest absurdem, jak słusznie alarmują specjaliści.

Rozmówcy Życia Warszawy zauważają, że do łamania zabezpieczeń może przecież posłużyć każdy komputer - nawet bez specjalnych programów. W efekcie czego nowelizacja grozi sytuacją, w której przestępcy ze względu na niską szkodliwość będą i tak uniewinniani, a zwykli użytkownicy będą mogli popaść w tarapaty tuż po wyjściu ze sklepu z nowym notebookiem.

Projekt ustawy został już przyjęty przez Komitet Europejski Rady Ministrów. Rzecznik ministra kultury zapewnia, że kontrowersyjne propozycje będą konsultowane. Dobrze więc, że przeciwko nowelizacji zaprotestowało już Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Konferencja Dyrektorów Bibliotek Szkół Wyższych, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz niektórzy posłowie, którzy zaczynają nawoływać do konfiskowania laptopów swoim sejmowym kolegom.

© dobreprogramy
s