WikiDashboard wyśledzi każdą zmianę w Wikipedii

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzięki projektowi WikiDashboard użytkownicy mogą przeglądać historyczne wersje danego artykułu w Wikipedii i dowiedzieć się, kto, kiedy i jakie wprowadził modyfikacje.

Wikipedia jest ogromnym źródłem informacji praktycznie na każdy temat, ale fakt, że każdy może cokolwiek bezkarnie w niej dopisać - pomimo istnienia procedur przeciwko wandalom - skutecznie podważa jej wiarygodność. Ed Chi, naukowiec z Palo Alto Research Center i jego koledzy stworzyli więc mechanizm śledzący zmiany w Wikipedii, dzięki czemu możliwe jest przeglądanie poprzednich wersji artykułów i szybkie ustalenie, kto, kiedy i jakich zmian dokonał. Jest jeszcze jedna zaleta - można zobaczyć, jak długo artykuł nie był aktualizowany, a więc czy można w pełni polegać na informacjach, czy też mogą być już nieaktualne.

WikiDashboard dodaje do Wikipedii w pewnym sensie mechanizm społecznościowy - po kliknięciu w użytkownika można dowiedzieć się, jakie inne artykuły on modyfikował i jak bardzo jest aktywny w społeczności wikipedystów. Łatwo też zobaczyć, czy artykuł jest zdominowany przez teksty jednego autora, czy też raczej mamy do czynienia z pracą zbiorową. Dla przykładu, artykuł Poland był ostatnio edytowany 6 lutego przez użytkownika "Mb nl". Widać, że użytkownik ten zaktualizował tabelkę z rankingiem Press Freedom Index 2008 dla naszego kraju.

Na razie WikiDashboard obejmuje wyłącznie anglojęzyczną wersję encyklopedii, ale prawdopodobnie tylko kwestią czasu jest rozszerzenie projektu na kolejne wersje językowe. Grupa naukowców zapowiada, że pracuje również nad mechanizmem badającym nie tylko liczbę poprawek, ale także ich jakość.

© dobreprogramy