reklama

Wikia Search - nowy wymiar wyszukiwarki?

Strona główna Aktualności

O autorze

Dziś ruszył projekt Wikia Search. Założycielem projektu jest Jimmy Wales znany ze swoich wcześniejszych dokonań w postaci Wikipedii - wolnej encyklopedii, czy serwisu Wikia umożliwiającego każdemu użytkownikowi sieci utworzenie własnej Wiki.

Wikia Search obecnie znajdująca się w fazie testów alfa dobiera wyniki wyszukiwania w oparciu o algorytm bazujący na czynniku ludzkim określającym ich przydatność. Wyniki mają być ponadto poszerzane o informacje z mini-wiki, do którego artykuły i komentarze od użytkowników będą trafiały na zasadach znanych już z Wikipedii. Z pewnością we wstępnej fazie testów możemy spodziewać się wyników dalekich od doskonałości, jednak w miarę ze wzrostem ilości użytkowników efekty działania mechanizmu powinny być coraz lepsze. Oprócz aspektu funkcjonalności Wikia Search istnieje drugi - aspekt "polityczny": promowanie otwartych i niezależnych technologii.

Wales wierzy, że znajomość algorytmu pozycjonującego nie tyle stanowi zagrożenie, co jest prawdziwym atutem. Programiści będą mogli modyfikować kod przez co algorytm wyszukiwarki będzie ewoluował w kierunku lepszego sprostania wymogom użytkowników.

Przy takim modelu rozwoju przyjdzie nam jednak trochę poczekać na chwilę, w której nowa wyszukiwarka będzie gotowa do powszechnego użytku. Autorzy sugerują iż czas ten może wydłużyć się nawet do kilku lat.

Czy jesteśmy świadkami powstania nowej konkurencji Google? Może tak, ale w oczekiwaniu na efekty musimy uzbroić się w cierpliwość.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama