Wikimedia potrzebuje Twojej pomocy!

Strona główna Aktualności

O autorze

Pod tym hasłem jeszcze tylko przez 7 dni trwa intensywna zbiórka datków na rzecz Fundacji Wikimedia, znanej z popularnej, otwartej i bezpłatnej encyklopedii Wikipedia. Do zebrania 200 tys. dolarów potrzebnych na kolejny kwartał działalności brakuje jeszcze blisko 40 tys.

Wikimedia Foundation to organizacja działająca na zasadzie non-profit, której celem jest utrzymanie i rozwijanie wolnych (dostępnych bez ograniczeń dla każdego internauty, zarówno do przeglądania, jak i do modyfikacji) projektów opartych na idei wiki. Są one darmowe i publicznie dostępne. Fundacja utrzymuje się z datków

Najbardziej znanym projektem Fundacji jest Wikipedia - internetowa encyklopedia tworzona w oparciu o wolną licencję wspólnie przez wielu ochotników-internautów. Projekt ten powstał w styczniu 2001 roku i obecnie składa się z około 200 niezależnych wersji językowych. Celem Wikipedii jest stworzenie i udostępnianie na całym świecie bezpłatnej encyklopedii w maksymalnie dużej ilości różnych języków. Wikipedia stała się jednym z najpopularniejszych źródeł informacji encyklopedycznej w całym Internecie i jest jednym z największych serwisów internetowych na świecie.

Inne projekty Fundacji to Wikisłownik - wielojęzyczny słownik, Wikiquote - kolekcja cytatów, Wikibooks - darmowe podręczniki, Wikisource - dokumenty źródłowe, Wikinews - serwis informacyjny, Wikispecies - katalog gatunków, a także Wikimedia Commons - repozytorium mediów.

Oczywiście tak duża liczba projektów i wielkie zainteresowanie internautów generuje bardzo duże koszty za utrzymanie serwerów, opłaty za łącza internetowe, a także podstawowe wydatki biurowe i administracyjne. Stąd apel o datki, które pozwolą utrzymywać i rozwijać projekty. W naszym kraju można je wysyłać za pomocą usługi MoneyBookers lub np. międzynarodowym przekazem pieniężnym na adres Fundacji.

Więcej informacji można uzyskać na specjalnej stronie informacyjnej.

© dobreprogramy
s