r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Wikipedia będzie udostępniać większe pliki

Strona główna Aktualności

Wikipedia, wolna encyklopedia będąca własnością Wikimedia Foundation, szykuje swoją infrastrukturę na przyjęcie większej liczby dużych plików multimedialnych. Na początku 2008 roku przestrzeń przeznaczona na główne repozytorium filmów, zdjęć i dźwięków publikowanych w encyklopedii, wynosiła jedynie 2TB. Obecnie do dyspozycji użytkowników jest 48TB przestrzeni dyskowej. Na razie wykorzystanych jest około 5TB, ale wolna przestrzeń kurczy się z każdym dniem.

Problemem Wikipedii od dłuższego czasu był brak warunków pozwalających na przechowywanie dużych plików. W erze szerokopasmowych łącz, ogólnodostępnych kamer HD i aparatów cyfrowych o dużych rozdzielczościach matrycy, było to poważne ograniczenie. Rozbudowa infrastruktury umożliwiła zwiększenie limitu rozmiaru publikowanego pliku z 20 do 100MB, jednak to wciąż za mało aby udostępniać filmy dokumentalne lub długie utwory muzyki klasycznej. Celem jest umożliwienie użytkownikom umieszczania w encyklopedii pełnometrażowych dokumentów oraz utworów i zdjęć bardzo wysokiej jakości, jednak wiąże się to nie tylko z dostępną na głównym serwerze przestrzenią. Kolejnym problemem do rozwiązania jest gromadzenie plików w odpowiednich formatach oraz ich przemieszczanie między głównym repozytorium a repozytoriami lokalnymi.

Ostatnia rozbudowa była możliwa dzięki datkom zebranym pod koniec zeszłego roku.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.