Wikipedia na papierze?

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informuje za Reuters, serwis PCLab, popularna encyklopedia może doczekać się mniej wirtualnego wydania. Oprócz wersji na płytach CD i DVD ta internetowa baza wiedzy może trafić też na papier. O takiej możliwości wspomniał niedawno pomysłodawca internetowej encyklopedii, Jimmy Wales.

Papierowa wersja miałaby trafić do krajów rozwijających się. Także do podobnych regionów kierowana byłaby wersja zapisana na płytach optycznych. Przeniesienie danych na krążki miałoby rozwiązać kłopot z dostępem niektórych użytkowników komputerów do połączeń z internetem.

Wales wspomniał w niedawnym wywiadzie, że pomysł wydrukowania Wikipedii był mu zawsze bliski, przedsięwzięcie ma bowiem za zadanie szerzyć wiedzę na świecie nie tylko wśród ludzi wyposażonych w szerokopasmowe połączenia z siecią.

Sprawy finansowania i dystrybucji wymagają jeszcze dopracowania. Pierwszych drukowanych Wikipedii spodziewać można się w połowie 2006 roku. Obecnie w Wikipedii znaleźć można około 2 mln wpisów w 25 językach. Około 800 tys. z nich wprowadzono w języku angielskim.

© dobreprogramy
s