Wikipedia narzędziem kampanii wyborczej?

Strona główna Aktualności

O autorze

Twórcy Wikipedii odkryli, że ktoś próbował poprawić umieszczoną w najpopularniejszej internetowej encyklopedii notę biograficzną o Marty Meehanie. Próbowano usunąć z niej informacje mogące zaszkodzić jego wizerunkowi. Okazało się, że modyfikacje wykonywane były z komputera, którego adres IP należy do puli adresów amerykańskiego parlamentu. Po dalszych poszukiwaniach odkryto, że podobne zmiany wprowadzano w opisach innych polityków, między innymi senatorów Conrada Burnsa, Norma Colemana i Toma Harkina.

Wynika z tego, że politycy odkryli nowy sposób prowadzenia kampanii wyborczej, bardzo dla nich atrakcyjny, bo darmowy. Dodatkowo, Wikipedia jest przez wielu uważana za wiarygodne źródło informacji. Administratorzy encyklopedii postanowili zablokować parlamentarzystom możliwość edytowania wpisów, poprzez blokadę ich adresów, co niestety nie jest do końca skutecznym rozwiązaniem i wkrótce spodziewać się można kolejnych prób fałszowania wpisów.

Sprawa parlamentarzystów to niejedyny ostatnio problem Wikipedii, na początku grudnia ubiegłego roku informowaliśmy o próbach poprawienia wiarygodności wpisów poprzez blokadę edycji haseł przez niezarejestrowanych użytkowników.

© dobreprogramy
s