Wikiverse – w tej wersji Wikipedii łatwiej przepaść, niż w No Man's Sky

Strona główna Aktualności

O autorze

Graliście kiedyś w Hitlera na Wikipedii? Zasady są proste – wchodzi się na stronę główną i klika link „Losuj artykuł”. Celem jest dotarcie w jak najszybszym czasie z wylosowanej strony na stronę poświęconą wodzowi Trzeciej Rzeszy. Wymyślono to w zamierzchłych czasach początków 4chanu, gra się w to do dziś. Teraz zaś będzie można w to grać z grafiką na miarę naszych czasów, renderowaną przez przeglądarkę w WebGL-u. Zapraszamy do Wikiverse, wizualnej reprezentacji Wikipedii, w której podróże i odkrycia są ciekawsze, niż w No Man’s Sky.

Ta webowa aplikacja rzutuje artykuły Wikipedii w trójwymiarową przestrzeń jako gwiazdy – punkty światła, łączone w klastry według tematyki. Klikniesz w gwiazdę, zobaczysz panel z artykułem, ale też ukażą się linki do niej prowadzące, odwzorowane w tym uniwersum jako kolorowe linie.

Nie pierwszy to raz, gdy zawartość Wikipedii zostaje przetworzona w nowym interfejsie, ale chyba pierwszy, gdy ten interfejs jest i ładny i ciekawy. Taka forma daje unikalny wgląd w relacje pomiędzy artykułami jak i całymi domenami ludzkiej wiedzy, ale też pozwala lepiej sobie wyobrazić, ile informacji znalazło się już w Wikipedii. Nawet przy domyślnych, limitowanych ustawieniach, łatwo się w Wikiverse zatracić.

Wizualizacja Wikipedii rozpoczęła swój żywot jako eksperyment Google Chrome, ale szybko zdobyła samodzielność. Dziś znajdziecie tu już 250 tysięcy najważniejszych artykułów anglojęzycznej edycji, o często niespodziewanych powiązaniach. By ruszyć wzdłuż nich w podróż przez galaktykę wiedzy, odwiedźcie stronę wikiverse.io.

© dobreprogramy
s