Wild Fox wprowadzi H.264 do Firefoksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Holenderska programistka, Maya Posch planuje wprowadzić wersję Firefoksa, która umożliwiałaby obsługę kodeka H.264. Projekt nazwała Wild Fox, czyli Dziki Lis.

Kodek H.264 został zaakceptowany dla standardu HTML5 do wyświetlania wideo w takich przeglądarkach jak Internet Explorer czy Safari. Natomiast Opera i Firefox korzystają z alternatywnego rozwiązania jakim jest Ogg Theora. Kodek H.264 podlega bowiem prawu patentowemu i w niektórych krajach nie można udostępniać go na zasadzie wolnej licencji. W efekcie Firefox nie może wyświetlać w HTML5 zakodowanego wideo za pomocą H.264. Problem dotyczy również innych patentów. W projekcie Firefox wyłączono niektóre opcje ze względu patentów na oprogramowanie - napisała Posch - patentów, które są ważne tylko w niewielkiej liczbie państw. Deweloperka ma nadzieję, że problem mógłby rozwiązać Wild Fox.

Projekt miałby udostępnić zmodyfikowaną przeglądarkę Firefox w państwach, w których H.264 nie jest chroniony przez prawo patentowe. Wild Fox mógłby również zawierać inne narzędzia, które w oficjalnej wersji zostały zablokowane przez Mozillę. Pierwszym celem Posch jest zebranie innych deweloperów i wspólna praca nad H.264 dla wersji 3.6.3 Firefoksa. Do tego, jak informuje TheRegister, chce korzystać z GStreamera. To multimedialny framework udostępniony na zasadzie wolnego oprogramowania. Uruchomiono już stronę internetową dla Wild Foksa. Być może wkrótce poznamy więcej informacji na temat rozwijanego projektu.

© dobreprogramy