WinObjC: Microsoft zaprasza programistów na otwarty most z iOS-a na Windows

Strona główna Aktualności

O autorze

W kwietniu, podczas konferencji BUILD Microsoft pokazał zgromadzonym programistom most. A właściwie cztery mosty, czyli zestawy narzędzi, za pomocą których możliwe stanie się przenoszenie na Windows 10 oprogramowania z innych platform, w tym konkurencyjnych. Jednym z nich był Project Islandwood, dzięki któremu program napisany w Objective C na iOS-a można byłoby łatwo przerobić na aplikację udostępnianą przez Windows Store. Teraz, pod oficjalną nazwą Windows Bridge for iOS, most ten zadebiutował na GitHubie – tak, Microsoft zdecydował się na wydanie go na otwartej licencji MIT.

Użytkownikami tego zestawu narzędzi mają być programiści zajmujący się najbardziej dochodową platformą mobilną na świecie. Redmond chce, by swoje pisane w środowisku Xcode oprogramowanie przenieśli bezpośrednio do Visual Studio, rozbudowali o typowe dla Windows funkcje (takie jak np. cyfrowa asystentka Cortana) i skompilowali za pomocą niedawno udostępnionego kompilatora Microsoft Objective-C do formatu, który pozwoli umieścić go w zmagającym się z pustymi półkami Windows Store.

Póki co możliwe jest w ten sposób budowanie aplikacji, które uruchomią się na Windows 8.1 i Windows 10, na 32- i 64-bitowych architekturach x86. Nie uruchomimy ich więc na smartfonach z Windows, choć Microsoft zapowiada, że wsparcie dla architektur ARM pojawi się tej jesieni. Najwyraźniej firma chce zdążyć z tym na wydanie aktualizacji Visual Studio 2015.

A jak wygląda sprawa z pozostałymi mostami dla Windows? W Visual Studio 2015 udostępniono gotowe Windows Bridge for web apps, rozwijane wcześniej pod nazwą kodową Project Westminster, dzięki któremu można tworzyć uniwersalne aplikacje w Windows Store z kodu w JavaScripcie. Jako prywatna beta testowany jest w Redmond Project Astoria, dzięki któremu w Windows Store mogłyby się pojawić aplikacje z Androida. Publiczna beta Astorii spodziewana jest tej jesieni. Co najdziwniejsze w tym wszystkim, najmniej zaawansowane są prace nad Projektem Centennial, dzięki któremu do Windows Store można by było przenieść normalne aplikacje dla Windows, pisane na win32 API i platformę .NET.

Więcej na ten temat znajdziecie na blogu Building Apps for Windows. Mostek Windows Bridge for iOS (WinObjC) jako dodatek do Visual Studio 2015, znajdziecie w repozytorium na GitHubie. Pozostaje teraz pytanie, kto będzie chciał z tego korzystać i przenosić stare gry i aplikacje pisane na najpopularniejszą platformę mobilną do sklepu, z którego praktycznie nikt nie korzysta. Czemu stare? Problem w tym, że most Microsoftu póki co nie obsługuje języka Swift, który stał się nowym zalecanym przez Apple językiem programowania dla iOS-a i OS-a X.

© dobreprogramy
s