Windows 8 - podsumowanie nowości

Podczas konferencji AllThingsD Microsoft zaprezentował wczesny interfejs systemu o nazwie kodowej Windows 8. Jak wiemy, nowy Windows ma być przeznaczony dla PC, notebooków a w szczególności dla tabletów, samochodów i telewizorów. Chciałbym zebrać teraz wszystkie informacje, które wyciekły w ciągu ostatnich kilku miesięcy do sieci oraz przedstawić własną opinię na ten temat.

1. Pasek zadań

Pasek zadań w Windows 8 nie uległ dotychczas większym zmianom (zdj. 1). Nowością jest wprowadzony obraz konta użytkownika (przy zegarze), który spełnia funkcję małego menu, w którym znajdziemy podstawowe funkcje: ustawienia konta, wyloguj, zamknij itp. Oprócz tego warto wspomnieć, że już na obecnym postępie prac istnieje możliwość ustawienia animowanego obrazu konta użytkownika przez wskazanie pliku wideo w odpowiedniej rozdzielczości. Kolejną zmianą jest zmodernizowany pasek języka, który oparty jest na kafelkach znanych z Windows Phone 7 oraz ikonka odpowiedzialna za sieć.

2. Eksplorator Windows

Ribbon UI? Czemu nie... Eksplorator Windows został wyposażony w nowy interfejs oparty na wstążce (zdj. 1), znany każdemu z pakietu Office 2007 czy 2010. Zamiast zwykłego menu otrzymujemy pełen pakiet narzędzi, które możemy wykorzystać podczas pracy z folderami i różnego typu plikami. Można łatwo się domyślić, że wraz z zaznaczeniem jakiegoś pliku, niech to będzie obraz, otrzymujemy menu, które daje nam możliwość rotacji obrazu, wyświetlenia pokazu slajdów czy ustawienia go jako tapetę. Główne funkcje nowego Eksploratora to: podstawowe działania na plikach i folderach, ich udostępnianie, nagrywanie na nośniki, wysyłanie e-mailem. Prócz tego, dolny pasek informacji został przeniesiony na prawą stronę, gdzie może spełniał funkcję informacyjną i podglądową.

3. Aktywacja

Na dzień dzisiejszy pewne jest tylko to, co możemy sami zobaczyć w kompilacjach, które wyciekły do sieci, a mianowicie nową część Centrum Akcji odpowiedzialną za aktywację systemu i powiadomienia z nią związane. Microsoft prawdopodobnie przywróci do nowego systemu obowiązek podania klucza podczas instalacji.

4. Ekran logowania

Tutaj zaszły gruntowne zmiany. Wprowadzono elegancką blokadę ekranu (z "latającym chłopkiem" w tle), na której zauważyć można datę, godzinę, i ikony (ułatwienia dostępu, siłę sygnału sieci, poziom baterii, odebrane wiadomości). Sam ekran logowania wprowadza elementy Metro UI. Podczas logowania mamy możliwość, w jaki sposób chcemy się zalogować: wpisać hasło lub podać wzór. Microsoft zastanawia się również nad możliwością logowania za pomocą rozpoznawania twarzy.

5. History Vault

Jest to aplikacja, która tworzy kopie zapasowe plików i folderów. Dzięki niej, będziemy mogli przywrócić pojedyncze foldery i pliki do poprzedniej wersji.

6. Menedżer zadań

Interfejs tej aplikacji uległ gruntownym zmianom (zdj. 2). Po uruchomieniu widzimy przejrzyście wyróżniony każdy proces oraz jak on wpływa na użycie procesora, pamięci, dysku czy sieci. Możemy też uruchomić zaawansowany widok, gdzie działanie systemu przedstawione jest na poszczególnych wykresach. Funkcjonalność nowego interfejsu nie jest jeszcze do końca dopracowana, jednak zwykłemu użytkownikowi wystarczy.

7. WebCam i inne...

W nowym systemie znajdziemy również takie aplikacje jak WebCam, czytnik PDF, System Settings czy Internet Explorer Immersive. Pierwsza z nich służy do przechwytywania obrazu z kamery, Czytnik PDF... no to każdy raczej wie ;) jednak należy wspomnieć, że jego ówczesny interfejs jest bardzo ubogi. Możemy jedynie przeglądać pliki PDF oraz drukować je. Kolejną aplikacją jest System Settings (zdj. 2). Jest to wygodne menu stworzone z myślą o urządzeniach wyposażonych w mały wyświetlacz. Natomiast Internet Explorer Immersive to odmiana desktopowego IE w wersji dla tabletów (zaprezentowana na konferencji AllThingsD).

8. Szybszy start

Microsoft od dawien dawna pracuje nad usprawnieniem i skróceniem czasu uruchamiania i zamykania systemu Windows. W nowych okienkach zadebiutuje hybrydowe bootowanie. Działanie? Podczas zamykania systemu, użytkownik zostaje wylogowany a sterowniki i działające usługi podlegają hibernacji. Pierwsze plany wprowadzenia tej funkcji zostały odkryte w marcu 2010 roku, kiedy to do sieci wyciekły slajdy pewnej prezentacji ukazujące założenia, zadania i cele dotyczące Windows 8, Windows Live oraz Internet Explorer 9.

9. Dyski twarde, nośniki

Po pierwsze: Protogon. Co to takiego? Jest to prawdopodobnie nowy system plików, przywrócony do życia po klęsce w Longhornie lub jedynie nakładka na istniejący system NTFS. Protogon ma się opierać na bazach danych oraz nie ulegać takiej fragmentacji jak obecny system plików. Jeśli mowa o fragmentacji to należy podkreślić, że nowy Defragmentator dysku posiada pełną obsługę defragmentacji dysków SSD. Po drugie, pojawiło się ulepszone narzędzie do oczyszczania dysków oraz aplikacja do montowania obrazów ISO.

10. Instalacja i błędy

W trakcie prac, instalator systemu jest cały czas ulepszany i upraszczany. Microsoft również i tu inspiruje się interfejsem Metro UI. Sama instalacja ma przebiegać trochę szybciej niż miało to miejsce w Windows 7. Przeobrażono również "niebieski ekran śmierci" w "czarny ekran śmierci", który jest bardziej "przyjazny" użytkownikowi ;).

11. Interfejs

Nie zapominajmy o interfejsie Wind, opartym na 3D, który ma być wprowadzony w systemie Windows 8 i zastąpić znany nam Aero. Prócz tego zawarto już Ribbon UI (wstążka) oraz Metro UI (kafelki). Oba te interfejsy są doskonałymi nowościami w świecie interfejsów graficznych. Wyobraźcie sobie mały wyświetlacz i małe ikony... tutaj kafelki są bardzo przydatne. Nie musimy trudzić się aby stuknąć palcem w odpowiedni element. Kafelki mają również inny plus. Są dynamiczne i to sprawia, że użytkownik czuje komunikację z urządzeniem.

Prezentacja wczesnego interfejsu Windows 8 (zdj. 3), która odbyła się wczoraj, jest dla wielu wielkim zaskoczeniem. Zdania są podzielone: część widzi świetlaną przyszłość dla nowej szaty, inni gardzą nią. Należy zauważyć, że Microsoft wziął się do roboty. Parę głów więcej, lepsza strategia, świeże pomysły i modne rozwiązania mogą wiele zdziałać i pomóc wyprzedzić konkurencję. I tutaj główną rolę gra klient. Przypomnijmy sobie, jak to było z Vistą... nowy interfejs, wszystko inne, dziwne. Podobnie z Windows Phone 7. Teraz jednak, ludzie są lepiej przygotowani na nowości i dzięki temu nowe okienka mogą odnieść prawdziwy sukces.

Jak pogodzić nowy interfejs i pecety? Prawdopodobnie kluczem do sukcesu będzie tutaj Kinect, który zdobywa coraz to większe grono użytkowników. Dzięki niemu, użytkownik nieposiadający dotykowego monitora będzie w stanie gestami nawigować po systemie a zaprezentowane kafelki nie przyprawią go o ból głowy.

Filmik umieszczony w internecie (dokładnie tutaj ) prezentuje działanie nowego interfejsu. Zaciekawiający jest fakt, że część ściany (po prawej) jest rozmyta oraz, że na pasku zadań nie widnieje obraz konta użytkownika (!).

Windows vNext, Windows 8 to tylko nazwy kodowe, a Microsoft obiecuje wyjawić oficjalną nazwę systemu już wkrótce. Zobaczymy, co przyniesie czas i czym jeszcze zaskoczy nas gigant z Redmond.

Moim zdaniem, idea i rozwiązania Microsoftu są bardzo przyszłościowe. Mam również nadzieję, że dotychczasowe zmiany wprowadzone do Windows 8 nie zostaną porzucone.