Windows 10 Build 16241: resetowanie haseł, więcej o GPU i aktualizacjach P2P

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Windows 10 build 16241 właśnie zadebiutował w szybkim pierścieniu aktualizacji, przynosząc uczestnikom programu Windows Insider przedsmak kolejnych atrakcji, jakie zadebiutują u wszystkich użytkowników najnowszego systemu Microsoftu już tej jesieni. Sporo jest tu ciekawego, na czele z usprawnieniem mechanizmu rozsyłania uaktualnień Windowsa przez sieć P2P, nową metodą resetowania hasła i PIN-u i lepszym wglądem w pracę GPU w menedżerze zadań.

Ekran blokady Windowsa 10 będzie teraz pozwalał na łatwe zresetowanie zapomnianego hasła czy PIN-u – o ile korzystamy z konta Microsoftu lub chmurowej usługi Azure Active Directory Premium. Pojawił się nowy link Zresetuj hasło/Zapomniałem PIN, którego kliknięcie przeprowadzi użytkownika przez procedurę resetowania. Odciążyć ma to pracowników helpdesku, tak by nie musieli biegać do komputera piętro niżej za każdym razem, gdy pani sekretarka zapomni hasła.

Menedżer Zadań doczekał się kolejnych ulepszeń nowego panelu, obrazującego obciążenie procesora graficznego. Zobaczymy tu teraz z lewej strony nazwę każdego dostępnego układu graficznego, a sam widok obciążeń jest podzielony na cztery wykresy, obrazujące najbardziej aktywne silniki GPU – najczęściej będzie to 3D, kopiowanie, dekodowanie wideo i przetwarzanie wideo. Pod spodem zaś przedstawiany jest wykres obciążenia pamięci dostępnej układowi graficznemu.

Przy okazji ulepszono też prezentację procesów przeglądarki Edge: procesy kart wyświetlają teraz nazwę strony internetowej, która jest w nich otwarta. Pomoże to na pewno wychwycić najgorszych winowajców, zabierających zbyt wiele RAM. Tak samo też łatwiej zidentyfikować inne procesy przeglądarki – silnik JavaScriptu, proces rysowania interfejsu czy rozszerzenia.

Rozszerzona rzeczywistość daleka jest jeszcze od upowszechnienia, ale Microsoft liczy na to, że do jesieni sporo użytkowników Windows 10 dorobi się gogli wspierających powłokę Windows Holographics. Sporo więc pracy w tej dziedzinie: w buildzie 16241 doczekaliśmy się wsparcia dla specjalnych kontrolerów ruchu podłączanych po USB (niebawem dojdzie też obsługa kontrolerów bezprzewodowych), usprawniono proces teleportacji, działanie komend głosowych, czy strumieniowanie wideo 4K w 360°. W dziedzinie wirtualnej rzeczywistości Windows 10 pozostaje bezkonkurencyjny – ani macOS, ani Linux nie mają niczego porównywalnego. Pozostaje pytanie, czy ktokolwiek się tym poważnie zainteresuje, czy też jest to tylko kolejny wodotrysk, który podzieli los Microsoft Boba?

Kolejna ważna rzecz w tym wydaniu dotyczy optymalizacji mechanizmu dostarczania uaktualnień i aplikacji ze Sklepu Windows. Przyspiesza on ich pobieranie poprzez wykorzystanie tworzonych ad-hoc przez Windowsa sieci P2P, a jeśli to jest niemożliwe, specjalnych serwerów lustrzanych. Teraz zarządzanie tym procesem będzie łatwiejsze – w Ustawieniach dla opcji zaawansowanych Windows Update pojawił się panel pozwalający na regulowanie, ile dostępnego pasma chcemy przeznaczyć na pobieranie i wysyłanie aktualizacji.

Microsoft zachęca, by użytkownicy wielu urządzeń z Windows 10 pozwolili na swobodne pobieranie i wysyłanie danych, dzięki czemu uaktualnienia w sieci lokalnej będą przekazywane znacznie szybciej. Jeśli zaś mamy limitowany Internet, nie będzie problemem ograniczenie poświęconego temu ruchu sieciowego, tak by uaktualnienia Windowsa nie pozostawiły nas w pewnym momencie z przepustowością kilku kilobitów na sekundę.

Zainteresowani wizualnym aspektem systemu zainteresują się pewnie ulepszeniami akrylowej skórki, wykorzystywanej przez aplikacje XAML. Teraz warstwa szumu została zmiękczona, co szczególnie widać przy bardziej przezroczystych powierzchniach.

Z pełną listą zmian zapoznacie się we wpisie Dony Sarkar na blogu Windows Experience. Zachęca ona do wzięcia udziału w nowej edycji polowania na błędy (bug bash) w Windowsie 10. Uczestnicy będą musieli podjąć się przedstawionych im wyzwań, testując określone elementy systemu operacyjnego. Polowanie zaczyna się dzisiaj, potrwa tydzień, aby wziąć w nim udział, trzeba skorzystać z aplikacji Feedback Hub (i oczywiście być uczestnikiem programu Windows Insider).

© dobreprogramy