Windows 10 China Government Edition – „dziesiątka” skrojona na Państwo Środka

Strona główna Aktualności
image

O autorze

„Honor” to najważniejsze słowo, jakie pojawiło się w komunikacie Microsoftu dotyczącym wydania specjalnej wersji Windowsa – Windows 10 China Goverment Edition. Honorem i przywilejem jest móc być w Chinach, honorem jest pracować i uczyć się w Chinach, honorem jest powitać szefową spółki joint venture utworzonej przez Microsoft i China Electronics Technology Group. Oddawszy pokłon gospodarzom podczas premiery nowego Surface Pro w Szanghaju, Microsoft zapowiada, że oto wreszcie ma coś, co spełni wymogi najwyższych władz Państwa Środka. Czy to koniec prób ucieczki od oprogramowania z Redmond?

Nie da się zaprzeczyć, że rola Microsoftu w Chinach jest ogromna, setki milionów ludzi pracują tam i bawią się na komputerach z oprogramowaniem tej firmy. Nie jest to jednak taka rola, jaką by sobie współczesny Microsoft wymarzył. Chiny w zdecydowanej większości pozostały w erze Windowsa 7, a na kilkudziesięciu milionach pecetów wciąż zainstalowany jest Windows XP. Windows 8/8.1 nigdy nie zdobyło większej popularności, a program darmowego uaktualnienia starych systemów nie wzbudził wśród chińskich użytkowników praktycznie żadnego zainteresowania.

W tej sytuacji jedynym sposobem na poprowadzenie Chin ku przyszłości, której na imię Windows 10, stała się współpraca z chińskimi OEM-ami. I faktycznie, Microsoft uhonorował ich podczas wczorajszej premiery, wymieniając Lenovo, Xiaomi i Huawei jako te firmy, które budując nowe urządzenia i projektując nowe doświadczenia, przynoszą Windows 10 chińskim użytkownikom. Wspólnie z Microsoftem mają inspirować całe pokolenie twórców, by mogli robić więcej, być bardziej produktywni i mieć z tego więcej zabawy – jak stwierdził Terry Myerson, szef grupy Windows and Devices.

Czy jednak mówienie o chińskich OEM-ach przy okazji wprowadzania na rynek konkurencyjnego dla nich sprzętu, Surface Pro, to dobry pomysł? Posunięcie ryzykowne, ale z drugiej strony, co Chińczycy mogą zrobić? Zainstalować na swoim sprzęcie na złość Microsoftowi Ubuntu Kylina? Wątpliwe, by większość ich klientów była na to gotowa.

Windows 10 po chińsku – zysk w zamian za kontrolę

O ile jednak zdobycie użytkowników domowych wydaje się relatywnie proste, znacznie gorzej wyglądała sytuacja w sektorze publicznym, i do pewnego stopnia też korporacyjnym, tak bardzo w Chinach zależnym od państwowych wpływów. Niejednokrotnie władze chińskie otwarcie dawały Microsoftowi do zrozumienia, że chcą się go pozbyć, osiągając narodową niezależność od amerykańskiego oprogramowania, budując własne linuksowe systemy.

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło jednak do przełomu w tej sytuacji. CMIT to spółka joint venture założona przez Microsoft i chińską China Electronics Technology Group, należącą do państwa korporację, której przychód w zeszłym roku wyniósł niemal 190 mld renminbi (ok. 95 mld złotych). Jej szefowa, pani Beth Xu, wspólnie z Terry Myersonem ogłosiła dostępność Windows 10 China Goverment Edition, systemu operacyjnego zaprojektowanego przez CMIT specjalnie z myślą o potrzebach Pekinu.

Jakie to potrzeby? Choć otwarcie tego nie powiedziano, wygląda na to, że chiński rząd dostał pełen dostęp do kodu źródłowego Windowsa, przeprowadzając pełen jego audyt. Sam Microsoft deklaruje, że rząd chiński ma najwyższe standardy bezpieczeństwa, więc przez ostatnie dwa lata gorliwie współpracowano z nim w kwestii sprawdzenia bezpieczeństwa Windowsa 10.

W efekcie prac CMIT dostajemy lokalną wersję Windows 10 Enterprise Edition, z której usunięto wszystkie funkcje zbyteczne dla chińskich pracowników (takie jak OneDrive), oddano telemetrię i mechanizm aktualizacji pod kontrolę rządu, i co najciekawsze, umożliwiono władzom stosowanie własnych algorytmów szyfrowania. To ostatnie budzi największe zaskoczenie – czyżby Chińczycy wiedzieli o domyślnie stosowanych kryptosystemach w Windowsie 10 coś, czego my nie wiemy?

Pierwszym producentem sprzętu, który zaoferuje Windows 10 China Goverment Edition na swoich komputerach będzie Lenovo. Pierwszymi instytucjami rządowymi, które system ten wykorzystają będzie chińska administracja celna, magistrat Szanghaju oraz państwowa firma Chengdu Westone Information Industry Co., Ltd. Efekty pilotażowego wdrożenia mają zostać ocenione już w przyszłym roku.

© dobreprogramy