Windows 10 Creators Update bezpieczniejszy, niż „stary” Windows 10 – przynajmniej w firmach

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Windows 10 miał być najbezpieczniejszym systemem operacyjnym w historii Microsoftu. Najwyraźniej nie był – i to nie tylko w opinii niezależnych badaczy. Pośrednio przyznaje się do tego sam Microsoft, przdstawiając ulepszenia w tej dziedzinie, jakie wprowadzone zostaną do „dziesiątki” wraz ze zbliżającą się aktualizacją Creators Update.

Nie należy sądzić, że odnowione Windows 10 będzie tylko dla artystów i twórców. Firma z Redmond chce teraz przekonać, że system jest niezbędny także w biznesie, dla wszystkich profesjonalistów, ze względu na bezpieczeństwo i produktywność, jaką może zapewnić pracownikom. Co do produktywności, to trudno się tu wypowiedzieć, jest to parametr dość subiektywny, ale bezpieczeństwo? O tym myślą przecież wszyscy (a ci, którzy nie myślą, płacą okup za odszyfrowanie swoich danych twórcom ransomware).

Wraz z Creators Update dostaniemy więc kilka zmian, które mają pozwolić administratorom lepiej chronić, bronić i odpowiadać na zagrożenia w zarządzanych sieciach i urządzeniach. Oto one:

– portal Windows Security Center, który zadebiutował wraz z rocznicową aktualizacją Windowsa 10, teraz będzie połączony z mechanizmem Office 365 Advanced Threat Protection poprzez Microsoft Intelligent Security Graph. Za tymi imponującymi nazwami kryć się ma możliwość łatwego śledzenia ataków na końcówki poprzez e-maile w zintegrowany, spójny sposób.

– Windows Defender Advanced Threat Protection (ATP) otrzyma nowe funkcje i raporty, pozwalające lepiej śledzić ataki sieciowe i odpowiadać na nie. Możliwe stanie się wykrywanie zagrożeń pozostających tylko w pamięci operacyjnej, jak również exploitów na poziomie kernela. Administratorzy będą mogli monitorować aktywność sterowników, wykrywać próby wstrzykiwania kodu do pamięci i jej modyfikacje. Dodane zostaną też narzędzia do ratowania zarażonych komputerów, dzięki którym łatwo będzie izolować infekcję, ubijać procesy i zbierać dowody.

– Rozwiązane mają też zostać problemy z migracją na Windowsa 10 nowych (wspierających UEFI/Secure Boot) komputerów, na których wcześniej zainstalowany był Windows 7 w trybie BIOS-u. Wcześniej migracja taka wymagała fizycznej obecności administratora, który musiał zmienić partycje dysku i rekonfigurować firmware. Teraz to wszystko będzie mogło odbyć się automatycznie, za pomocą takich narzędzi jak System Center Configuration Manager.

– Finalnie należy wspomnieć o rozszerzeniu mechanizmów ochronnych na prywatne urządzenia mobilne pracowników, nawet bez wciągania ich do rozwiązania Mobile Device Management. Microsoft zapewnia, że pozwoli to lepiej zabezpieczyć firmowe dane, nie szkodząc produktywności pracowników i nie narzucając im dodatkowej odpowiedzialności.

Niestety Microsoft nijak się nie odniósł do pełnego wdrożenia zestawu zaawansowanych narzędzi rozszerzonego środowiska ograniczającego ryzyko (EMET), które zdaniem niezależnych ekspertów w Windowsie 10 daleko odbiega od tego, co można uzyskać na Windowsie 7, na którym zainstalowano ten pakiet. No cóż, to by wymagało daleko bardziej posuniętych zmian pod maską – i wiązało się z koniecznością znalezienia rozwiązań dla problemów z kompatybilnością oprogramowania, jakie wiążą się z zastosowaniem EMET-u.

© dobreprogramy