Windows 10 build 14965 – wirtualny gładzik na dotykowym ekranie i skróty w Rejestrze

Strona główna Aktualności

O autorze

Na najnowszą kompilację Windowsa 10 dla Insiderów, oznaczoną jako build 14965, przyszło nam zaczekać nieco dłużej – opóźniło się przygotowanie paczek językowych. Tym razem dostaliśmy oprócz poprawek błędów kilka nietrywialnych ulepszeń, które spodobają się przede wszystkim użytkownikom tabletów z Windowsem.

Nowa kompilacja pozwala na wygodne sterowanie zawartością dodatkowego wyświetlacza, podłączonego do urządzenia z dotykowym ekranem. Wprowadza w tym celu wirtualny gładzik, który można wywołać z Centrum Akcji tacki systemowej. W tacce systemowej pojawi się wówczas ikona, której uaktywnienie wyświetla wirtualny gładzik, taki laptopowy, z dwoma przyciskami. Wszystkie operacje przeprowadzone na nim zostaną wykonane na dodatkowym ekranie. Pomysł o tyle prosty, co genialny, należy docenić też wykonanie: działanie gładzika można spersonalizować w ustawieniach systemowych.

Znacznie usprawniono działanie piórek Windows Ink. Większa liczba wyświetlanych ostatnio używanych aplikacji, dodanie do ustawień piórka linku do mechanizmu ćwiczenia rozpoznawania pisma odręcznego, nowy kątomierz, którego rozmiar można skalować kółkiem myszki i większa wydajność szkicownika, odczuwalna szczególnie przy bardziej złożonych rysunkach.

Nowa wersja aplikacji Sticky Notes (czyli karteczek do notatek na ekranie) nabrała poprzez mechanizm Insights takich umiejętności jak wykrywanie połączeń lotniczych, rozpoznawanie adresów e-mail i URL-i, numerów telefonów, adresów pocztowych, dat i godzin oraz oznaczeń akcji giełdowych. Wielu tu zależy od użytej lokalizacji. Poprawiono też działanie Undo i Redo, zwiększono wydajność i dopracowano nieco interfejs.

Ostatnią nowością wartą wspomnienia jest ulepszenie paska adresowego w rejestrze. Znany skrót klawiszowy Ctrl-L przenosi teraz do prosto do paska adresowego, znacznie łatwiej też nawigować po kluczach dzięki możliwości wpisywania skrótów – zamiast HKEY_CLASSES_ROOT wpiszemy po prostu HKCR.

Poprawek usterek jest kilkanaście – m.in. naprawiono zawieszanie się Internet Explorera wkrótce po uruchomieniu, przełączanie z trybu pełnoekranowego do desktopu, zawieszanie się Eksploratora Plików przy próbie zmiany nazwy folderu w zasobie sieciowym czy zachowanie paska postępu przy pobieraniu plików w Edge. Windows będzie też teraz zachowywał ustawienia UAC oraz skróty i foldery przypięte do menu Start pomiędzy aktualizacjami.

© dobreprogramy