Windows 10 build 15031 – pomysłowe ulepszenia i pełno usterek

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Oznaczony numerkiem 15031 nowy build Windowsa 10 dla Insiderów, który udostępniony został dziś w szybkim pierścieniu aktualizacji, pobierał się niezbyt szybko – ale oto jest, przynosząc ulepszenia w ergonomii systemu i sporo poprawek.

Zacznijmy od tego co nowe. Microsoft zauważył, że ludzie czasem na komputerach robią dwie różne rzeczy. Z okienkowymi aplikacjami nie ma problemu, szczególnie na panoramicznych ekranach, ale co z tymi, które zajmują cały ekran? Nowy tryb zwartej nakładki (Compact Overlay) przeznaczony jest dla aplikacji uniwersalnych (UWP). Kiedy okienko takiej aplikacji zostanie przełączone do UWP, to wówczas będzie wyświetlane nad innymi, np. gdzieś w rogu ekranu. W przyszłości z trybu tego ma korzystać m.in. Skype Preview oraz aplikacja Filmy i TV.

Druga godna uwagi nowość to Dynamiczna Blokada (Dynamic Lock). Po sparowaniu smartfonu przez Bluetooth z komputerem, można włączyć teraz w Windowsie tryb, który sprawi, że gdy się z tym smartfonem oddalimy, ekran zostanie po 30 sekundach automatycznie zablokowany. System stale sprawdza, czy smartfon pozostaje w zasięgu a sygnał jest wystarczającej siły. Jedyną wadą tego rozwiązania jest czynnik ludzki – a co, jeśli zapomnimy smartfon wziąć ze sobą?

Projektanci Microsoftu zrezygnowali też ze starej ikonki udostępniania, która jeśli się komuś z czymś kojarzyła, to z tym logo Ubuntu od obejmujących się w trójkącie ludzi. Teraz to będzie pół prostokąta, z którego na zewnątrz wyłania się strzałka. Cóż, znaczenie bardziej oczywiste – designerzy są pewni, że zmiana pomoże milionom użytkowników Windowsa, którzy wcześniej nawet nie mieli pojęcia, że mogą coś udostępnić.

Wprowadzony niedawno Game Bar, nowy pasek gamingowy dla trybu gracza, doczekał się kolejnych ulepszeń. Teraz po wywołaniu go kombinacją Win+G dostajemy wsparcie dla dodatkowo 52 gier, w tym takich hitów jak Civilization VI, Deus Ex: Manking Divided, GTA V, Mass Effect 3, Titanfall 2, Watch Dogs 2 i XCOM 2.

Lista poprawek jest jeszcze dłuższa. Z najważniejszych warto wspomnieć o wyłączaniu Cortany w instalatorze OOBE, gdy komputer nie ma wyjścia audio, usunięciu problemu z Cortaną zużywającą dużą część mocy obliczeniowej procesora, naprawieniu działania przełącznika trybu grania, który niewłaściwie pokazywał swój status, wyciszaniu dźwięku po otworzeniu menu Start, poprawieniu przypinania aplikacji z listy jako kafelków menu Start, naprawieniu przechwytywania wskazanego fragmentu ekranu, umożliwieniu zmiany nazwy wolumenów w menedżerze plików, czy umożliwieniu wpisania znaku „?” przy polskich ustawieniach klawiatury w wyszukiwarce Ustawień.

Coś tam naprawiono, ale sporo jest w tym buildzie zepsutych rzeczy, o czym Microsoft uprzejmie donosi. Największym problemem może być samo pobranie aktualizacji, która długo będzie wyświetlać stan 0%. Bez obaw, coś tam w tle się dzieje, w końcu wersja 15031 zostanie pobrana. Trzeba też uważać na usługę Spectrum.exe, która może zepsuć dźwięk, obciążyć I/O dysku i „zamulać” przeglądarkę Edge. Psują się także narzędzia deweloperskie w Edge, a Centrum Akcji traci kolory.

By było zaś śmieszniej, jeśli zechcecie sparować smartfon pod kątem tej nowej Dynamicznej Blokady, to aplikacja Ustawień może się zawiesić. No cóż, dobrze, że to oprogramowanie w wersji, powiedzmy to szczerze – alfa. Nie zalecamy korzystania z buildów z Fast Ringu do celów produkcyjnych.

© dobreprogramy