Windows 10 build 17025: kontrola startu aplikacji UWP i lepsze Ułatwienia dostępu

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Windows 10 Fall Creators Update już dawno się znudziło Insiderom żądnym nowego Windowsa co tydzień. Na szczęście firma z Redmond nie zawodzi, możemy już testować build 17025 z gałęzi Redstone 4, który pojawił się zarówno w normalnym szybkim pierścieniu aktualizacji jak i dla tych, którzy wcześniej dokonali przeskoku z Redstone 3 z wykorzystaniem opcji Skip Ahead. To przede wszystkim liczne poprawki, ale też dwie warte uwagi nowości w systemie.

Wreszcie będzie można zarządzać uruchamianiem przy starcie aplikacji uniwersalnych. W Ustawienia > System > Aplikacje i funkcje > Opcje zaawansowane znajdziemy w widoku ustawień aplikacji przełącznik, pozwalający kontrolować ich uruchamianie podczas logowania. Szkoda, że Microsoft nie zintegrował tego z zarządzaniem aplikacjami win32, mamy już Redstone 4, a dualizm oprogramowania w Windowsie 10 wciąż pozostaje nieprzezwyciężony.

Druga nowość dotyczy odświeżenia panelu Ułatwienia dostępu. Pogrupowano je według zakresu niepełnosprawności, tj. wzroku, słuchu i sprawności manualnej. Opisy funkcji są bardziej zrozumiałe, łatwiej skonfigurować Narratora do swoich potrzeb.

Użytkownicy korzystający z chińskiego pisma docenią zapewne poprawki w foncie Microsoft Yahei. Znaki hanzi otrzymały teraz dodatkowe wagi, półlekką, półciężką i ciężką, poprawiono skalowanie i stosowane algorytmy hintingu. Na pewno ułatwi to czytanie chińskich serwisów internetowych.

Oprócz tych zmian, build 17025 przynosi 19 pomniejszych poprawek i ulepszeń. Wprowadzono m.in. efekt Reveal z języka wzornictwa Fluent Design do widoku kalendarza. Naprawiono wyświetlanie czarnego ekranu w sesji zdalnego pulpitu w niektórych konfiguracjach sprzętowych, a także zaczernianie ekranu podczas przełączania między aplikacjami dla gier DX9/10/11. Poprawiono też zachowanie Microsoft Edge, które bardzo długo otwierało niektóre linki, sprawiając wrażenie zawieszonego.

Pełną listę zmian przedstawiono we wpisie na blogu Windows Experience.

© dobreprogramy

Komentarze