r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Windows 10: dziesiątka także w środku, ale co z tego? Dla aplikacji to już nieważne

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Pierwsze kompilacje Windows 10 sugerowały, że większych zmian w samym jądrze systemu operacyjnego nie należy się spodziewać. System przedstawiał się jako wersja 6.4, a więc niewielka zmiana po Windows 8.1, którego jądro i inne komponenty systemowe nosiły numerek 6.3. Chińskie media donoszą jednak, że najświeższe, nieoficjalne jeszcze kompilacje nowego systemu przynoszą w tej kwestii poważną zmianę, przynajmniej w numeracji. Jądro przedstawia się jako 10.0.

Niektórzy próbują tłumaczyć kwestię numeracji jądra i innych ukrytych przed użytkownikiem komponentów potrzebą zachowania kompatybilności między aplikacjami sprawdzającymi numer systemu a Windows. Znacznej części oprogramowania dla systemów Microsoftu nie ma bowiem w bazie, z której korzysta framework AppCompat, pozwalający na dynamiczne uruchamianie łatek, dzięki którym konfiguracja środowiska uruchomieniowego staje się zgodna z oczekiwaniami konkretnej aplikacji.

Jeśli programu w bazie nie ma, to wówczas system raportuje mu zgodne z rzeczywistością wersje API, co mogłoby by się skończyć awarią aplikacji. Z tego też powodu istotne zmiany w numerze systemu towarzyszą tylko istotnym zmianom w interfejsach. Dlatego właśnie dopiero Windows Vista przyniosła wewnętrzne oznaczenie systemu jako 6.0, a Windows 7, nie przynoszące względem Visty żadnych fundamentalnych zmian, było po prostu NT 6.1.

r   e   k   l   a   m   a

Dla użytkowników przyzwyczajonych do marketingowej komunikacji komercyjnych producentów oprogramowania taki stan rzeczy mógł wydawać się czymś dziwnym. Microsoft przecież nigdy publicznie nie mówił, poznajcie nowy Windows 8… a raczej 6.2. Taka sytuacja jest znacznie bardziej oczywista dla użytkowników Linuksa, gdzie nikogo nie dziwi, że numery wersji komponentów systemowych niewiele ze sobą mają wspólnego.

Czy zatem ujednolicenie numeracji i podbicie numeru wersji systemu do 10.0 może zaszkodzić kompatybilności nowego Windows ze starszymi aplikacjami, zdezorientowanymi tym, że uruchamiają się w nieznanym sobie środowisku? Nic z tych rzeczy. Microsoft bardzo pomysłowo rozwiązał ten problem już w Windows 7. Tam loader odczytuje zawartość manifestu aplikacji, czyli metadanych ukrytych w pliku uruchomieniowym, które informują o wsparciu dla poszczególnych wersji systemów. Jeśli metadanych tych nie ma, aplikacja otrzymuje zachowania API na poziomie Visty.

W Windows 8.1 zrezygnowano z możliwości odpytywania wersji systemu przez systemowe API GetVersion. Funkcja oczywiście pozostała, ale zwraca fałszywą wartość: 6.2.0.0, czyli Windows 8. Nowe aplikacje, korzystające z nowszych wersji interfejsów programowania Windows, muszą to po prostu zadeklarować w swoim manifeście – w przeciwnym razie zostaną na zawsze z API „ósemki”. Dlatego nowe Windows może pozwolić sobie na ujednolicenie numeracji, bez obaw, że oprogramowanie pisane np. dla Windows 8 już się na nim nie uruchomi.

Czy za numerkiem 10.0.8885.0 (tak oznaczono pierwszą kompilację po numeracyjnym skoku) stoi cokolwiek więcej? Nie liczylibyśmy na to. To tylko numer. W erze przeglądarek oznaczanych coraz wyższym numerami bez większych zmian w kodzie, i webowych aplikacji, które zmieniają się bez jakiejkolwiek widocznej numeracji, numery wersji jądra normalnych użytkowników niezbyt interesują. Łatwo to sprawdzić po użytkownikach Maka – ilu z nich wie, że korzysta z jądra XNU 2782.1.97? Apple jednak rozwija system operacyjny, który w dużym stopniu jest opensource'owy, więc klasyczny model numeracji utrzymuje choćby dla zachowania porządku i łatwiejszej współpracy z niezależnymi deweloperami. Microsoft, który swoje Windows robi w sekrecie przed światem, takich potrzeb nie ma – i jak widać po wynikach z Buildfeed.net, numeracja 10.0 pozostanie z nami na dłużej.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.