r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Windows 10 wreszcie z linkami symbolicznymi bez uprawnień administratora

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Prace nad najnowszą kompilacją Windowsa 10 dla Insiderów (build 14972) przyniosły nowość, której profesjonalni użytkownicy systemów Microsoftu oczekiwali od czasów wydania Visty. Wraz z aktualizacją Creators Update będzie można bez żadnych ograniczeń korzystać w systemie z linków symbolicznych, tak jak to zawsze było możliwe w systemach uniksopodobnych, takich jak Linux czy macOS.

Uważni Czytelnicy pewnie teraz zaprotestują – jak to, przecież linki symboliczne w systemach Windows pojawiły się jeszcze z systemem plików NTFS 3.0, który debiutował w Windowsie 2000. Niby tak, ale ich funkcjonalność była nader ograniczona, można było połączyć je tylko z katalogami i wolumenami. W NTFS 3.1, systemie plików wprowadzonym w Windows XP, pojawiła możliwość symbolicznego linkowania do wszystkich typów obiektów, ale nie było to dostępne dla aplikacji działających w trybie użytkownika.

Vista w teorii pozwoliła już na używanie symbolicznych linków przez aplikacje działające w trybie użytkownika, ale do ich tworzenia konieczne było posiadanie uprawnień administratora – podobno ze względów bezpieczeństwa. Służyła do tego komenda mklink, której w przeciwieństwie do uniksowego ln -s praktycznie nikt nie stosował. W konsekwencji, przenoszenie na Windowsa deweloperskich narzędzi tworzonych głównie z myślą o systemach uniksopodobnych było poważnym problemem.

r   e   k   l   a   m   a

Microsoft naprawdę poczuł, jak fatalne decyzje architektoniczne podjął w swoim systemie plików dopiero gdy zrozumiał, że nie jest w stanie iść pod prąd, że Windows potrzebuje nowoczesnych narzędzi do zarządzania kodem i menedżerów pakietów. Popularne Git i npm stosują jednak intensywnie symboliczne linki przy tworzeniu repozytoriów i pakietów, dla oszczędzania miejsca na dysku i zwiększenia wygody korzystania z nich. Pojawiła się więc paląca konieczność dodania tej funkcji – i to jest.

Uczestnicy programu Windows Insider, mający co najmniej kompilację 14972 Windowsa 10, mogą teraz włączyć tryb dewelopera (Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Dla deweloperów > Tryb dewelopera). Pozwoli to na używanie komendy mklink bez uprawnień administratora, uruchomione aplikacje mogą zaś korzystać z interfejsu CreateSymbolicLink.

Pozwoli to wszystkim deweloperom, próbującym przenosić narzędzia i projekty z Linuksa i macOS-a na Windowsa 10 na uniknięcie problemów związanych z linkami symbolicznymi. A co z pozostałymi wersjami Windows? No cóż, tutaj można jedynie polecić Link Shell Extensions, które znacząco rozszerzają możliwości windowsowego systemu plików.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.