Windows 10 wreszcie z linkami symbolicznymi bez uprawnień administratora

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Prace nad najnowszą kompilacją Windowsa 10 dla Insiderów (build 14972) przyniosły nowość, której profesjonalni użytkownicy systemów Microsoftu oczekiwali od czasów wydania Visty. Wraz z aktualizacją Creators Update będzie można bez żadnych ograniczeń korzystać w systemie z linków symbolicznych, tak jak to zawsze było możliwe w systemach uniksopodobnych, takich jak Linux czy macOS.

Uważni Czytelnicy pewnie teraz zaprotestują – jak to, przecież linki symboliczne w systemach Windows pojawiły się jeszcze z systemem plików NTFS 3.0, który debiutował w Windowsie 2000. Niby tak, ale ich funkcjonalność była nader ograniczona, można było połączyć je tylko z katalogami i wolumenami. W NTFS 3.1, systemie plików wprowadzonym w Windows XP, pojawiła możliwość symbolicznego linkowania do wszystkich typów obiektów, ale nie było to dostępne dla aplikacji działających w trybie użytkownika.

Vista w teorii pozwoliła już na używanie symbolicznych linków przez aplikacje działające w trybie użytkownika, ale do ich tworzenia konieczne było posiadanie uprawnień administratora – podobno ze względów bezpieczeństwa. Służyła do tego komenda mklink, której w przeciwieństwie do uniksowego ln -s praktycznie nikt nie stosował. W konsekwencji, przenoszenie na Windowsa deweloperskich narzędzi tworzonych głównie z myślą o systemach uniksopodobnych było poważnym problemem.

Microsoft naprawdę poczuł, jak fatalne decyzje architektoniczne podjął w swoim systemie plików dopiero gdy zrozumiał, że nie jest w stanie iść pod prąd, że Windows potrzebuje nowoczesnych narzędzi do zarządzania kodem i menedżerów pakietów. Popularne Git i npm stosują jednak intensywnie symboliczne linki przy tworzeniu repozytoriów i pakietów, dla oszczędzania miejsca na dysku i zwiększenia wygody korzystania z nich. Pojawiła się więc paląca konieczność dodania tej funkcji – i to jest.

Uczestnicy programu Windows Insider, mający co najmniej kompilację 14972 Windowsa 10, mogą teraz włączyć tryb dewelopera (Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Dla deweloperów > Tryb dewelopera). Pozwoli to na używanie komendy mklink bez uprawnień administratora, uruchomione aplikacje mogą zaś korzystać z interfejsu CreateSymbolicLink.

Pozwoli to wszystkim deweloperom, próbującym przenosić narzędzia i projekty z Linuksa i macOS-a na Windowsa 10 na uniknięcie problemów związanych z linkami symbolicznymi. A co z pozostałymi wersjami Windows? No cóż, tutaj można jedynie polecić Link Shell Extensions, które znacząco rozszerzają możliwości windowsowego systemu plików.

© dobreprogramy