reklama

Windows 10 z narzędziami deweloperskimi za darmo dla każdego – choć jest tu oczywiście haczyk

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Te obrazy ISO z najnowszymi kompilacjami Windows 10 Redstone 2 były tylko dla członków programu Insider (choćby ze względu na ich niestabilność i tkwiące w rozwojowej wersji usterki), trudno więc je uznać za jakiś specjalny prezent. Tym razem jednak mamy do czynienia z czymś dla (prawie) każdego. Jeśli chcecie wreszcie sami sprawdzić, jakie ten osławiony/niesławny (niepotrzebne skreślić) system operacyjny wywrze na Was wrażenie, możecie sięgnąć po darmowe obrazy maszyn wirtualnych z Windows 10.

Podstawowym celem udostępnienia tych maszyn jest jednak co innego: nakłonienie deweloperów do budowania aplikacji na Universal Windows Platform. Pakiet jest więc całkiem niezły: na bazie Windows 10 build 1607 dostajemy m.in. Visual Studio 2015 Community Update 3, Windows SDK i jego narzędzia, Microsoft Azure SDK for .Net, Windows Bridge for iOS oraz przykłady, a także działające środowisko wbudowanego Ubuntu.

Microsoft nie ograniczył się do wsparcia tylko dla swojego własnego hiperwizora Hyper-V. Zaoferował też obrazy dla VMware, Virtualboksa i Parallels. Szkoda, że po prostu nie jest to obraz Open Virtualization Format, ale zawsze sobie można pobrany plik przekonwertować, dostosowując go np. do Xena czy KVM. Oczywiście zajmie to trochę czasu, rozmiar oferowanych obrazów uświadamia nam, jakim gigantem jest Windows i jego środowisko deweloperskie – spakowane obrazy mają po ponad 20 GB.

Jeśli dysponujemy amerykańską licencją (EN-US) na Windows 10 Pro, możemy pobrać obraz licencjonowany na wersję Professional. W przeciwnym wypadku pozostaje wersja „na próbę”, na bazie Windows 10 Enterprise – wygaśnie ona 17 stycznia 2017 roku. Licencja na Windows 10 Pro w amerykańskim sklepie Microsoftu kosztuje obecnie 199,99 USD.

Więcej informacji (i linki z maszynami wirtualnymi do pobrania) znajdziecie oczywiście na stronach deweloperskich Microsoftu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama