Windows 10 zawiódł posiadaczy premierowego Pentiuma na całej linii

Windows 10 zawiódł posiadaczy premierowego Pentiuma na całej linii

Windows 10 zawiódł posiadaczy premierowego Pentiuma na całej linii
Redakcja
12.08.2015 18:42, aktualizacja: 13.08.2015 07:55

Wprowadzanie nowego systemu operacyjnego Windows 10 wiązało się z koniecznością zaktualizowana sterowników najróżniejszych urządzeń. Nikt chyba jednak nie podejrzewał, że problemy związane z kompatybilnością dotkną także procesory i to jeszcze stosunkowo młode – na popularnym Pentium G3258 z nowego systemu nie skorzystacie, a przynajmniej nie z pełni jego zalet.

Wspomniany układ to niezwykle udana jednostka, która została wprowadzona na rynek rok temu. Intel zdecydował się na uruchomienie sprzedaży modelu Pentium G3258 z okazji dwudziestolecia marki Pentium i był to strzał w dziesiątkę. Specyfikacja nie rzuca na nogi: to procesor wykonany w litografii 22 złożony z jedynie dwóch rdzeni i bez wsparcia dla Hyper-Threading, którego taktowanie wynosi 3,2 GHz i nie obsługuje technologii Turbo Boost. Zaletą jest natomiast obsługa podstawki LGA1150 i atrakcyjne TDP na poziomie 53 W. W efekcie tego procesor był często wybierany przez graczy o ograniczonym budżecie, a także takie osoby, które postanowiły działać tymczasowo na Pentiumie, a później zamienić go na jednostkę z rodziny Haswell.

Obraz

Największą zaletą G3258 okazały się jednak możliwości podkręcania: w większości przypadków bez problemu osiągał 4 GHz na dołączonym przez Intela chłodzeniu, po jego zmianie możemy się natomiast pokusić o walkę o 4,5, a nawet 4,7 GHz – do gier korzystających intensywnie z jednego lub dwu rdzeni (np. popularne World of Tanks) jest to więc produkt wymarzony. Wszystko było dobrze aż do wydania finalnej wersji Windows 10. Problemy odnotowywano już przy edycjach testowych, ale chyba nikt nie spodziewał się, że nie będzie w stanie ani zaktualizować starszego systemu do nowej wersji, ani zainstalować go na czysto. Fora technologiczne i poszczególnych producentów pełne są postów rozgoryczonych użytkowników, przykłady tego typu znajdziemy na m.in. Microsoft Answers, TechPowerUp, Reddit, Tom's Hardware, forum Intela czy oficjalnym firmy ASRock.

Połączenie nowego systemu z tym procesorem powoduje np. zapętlone restarty przy próbie uruchamiania. Najprawdopodobniej za problemy odpowiada jedna z aktualizacji, która wprowadza nowy mikrokod procesorów Intela, choć z drugiej strony użytkownicy Windows 7 i 8 nie napotykają na tego typu ekscesy. Ratunkiem okazuje przejście do BIOS-u i wyłączenie jednego z rdzeni, czyli dodatkowe ograniczenie mocy obliczeniowej tego niezbyt rozbudowanego układu. Nawet jednak w tym przypadku możemy napotkać problemy z podkręcaniem: jest ono możliwe na płytach głównych z nieco nowszymi chipsetami H97 i Z97, posiadacze nieco starszych układów niezgodnych z nowszymi procesorami Broadwell (np. B85) zauważają, że zaktualizowany BIOS nie pozwala już na regulację mnożnika tego procesora.

Wiele wskazuje na to, że niektórzy posiadacze Pentiuma G3258 tracą na premierze nowego systemu podwójnie – bardzo atrakcyjny cenowo (poniżej 300 zł) procesor albo nie działa poprawnie na Windows 10, albo nagle traci jeden ze swoich głównych walorów. Sprawa jest jeszcze rozwojowa, posiadaczom wspomnianego układu zalecamy pozostanie przy starszym systemie, dopóki nie zostanie ostatecznie wyjaśniona. Windows 10 zawiera jeszcze wiele błędów, oferta darmowej aktualizacji jest natomiast ważna aż do lipca 2016 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)