Windows 10 znów zmienia ikony: czy ten system może być ładny?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wiele wskazuje na to, że finalna wersja Windows 10 jednak nie będzie tak brzydka, jak mogłoby się wcześniej wydawać. Do Internetu wyciekły zrzuty ekranu jednej z niedostępnych publicznie kompilacji, jakie przedstawiają odświeżone ikony. Microsoft już raz dokonywał zmian na tym polu i zdecydowanie mu one nie wyszły, teraz sprawa ma się nieco inaczej.

Nowe zrzuty pojawiły się za sprawą rosyjskich internautów z grupy WZor, która często bywa źródłem przecieków związanych z systemami Windows. Już w przeszłości zamieszczała na łamach Twittera zrzuty z elementami, jakie mogliśmy obserwować po wydaniu przez Microsoft kolejnych kompilacji Windows 10. Źródło to jest więc na tyle sprawdzone i zaufane, że można przyjąć je za dosyć wiarygodne. Najnowsze udostępnione zdjęcia pulpitu z kompilacji 10125 (nie jest ona dostępna publicznie) pokazują nowe ikony, którym daleko już do prehistorii systemów operacyjnych – wyglądają znacznie lepiej, niż to, co korporacja serwowała nam do tej pory.

Microsoft najprawdopodobniej posłucha głosu użytkowników i w finalnej wersji systemu zmieni element, który od dłuższego czasu budził spore kontrowersje – w lutym doszło do przecieków z fatalnie wyglądającymi ikonami, później trafiły one do wydań udostępnionych testerom. Te nowe nie są już aż tak spłaszczone ani ubogie w kolory, można nawet rzec, że wyglądają dosyć nowocześnie i nie straszą oczu. Choć to tylko detal, jest istotny, bo to przecież z takimi detalami mamy do czynienia na co dzień, jeżeli korzystamy z systemu Windows. Niewielkie zmiany są więc istotne, wpływają bowiem na odbiór oprogramowania przez miliony użytkowników.

Wprowadzenie nowych ikon nie jest jedyną zmianą, jaką udało się zaobserwować w wyciekłej kompilacji. Ta wersja Windows 10 zawiera już mechanizm Hello – system logowania bez konieczności używania haseł, zastępujący je biometrią. Zamiast więc wpisywać hasła, możemy korzystać z m.in. czytników linii papilarnych, kamer, skanerów tęczówki oka, a także dodatkowych urządzeń. Oczywiście używanie takich metod do logowania nie będzie wymagane, a Windows już w wersji 8 i 8.1 wspiera niektóre z opcji (np. kompatybilne skanery odcisku palca). Na razie z nowych opcji skorzystać nie możemy, trzeba czekać na wydanie przez Microsoft kolejnej kompilacji.

© dobreprogramy
s