Windows 10 zostanie wzbogacony o obsługę… stacji dyskietek

Strona główna Aktualności

O autorze

Na całe szczęście Windows 10 nadal będzie wspierał stacje dyskietek. Dlaczego będzie? Ponieważ aktualnie dostępne, udostępnione przez Microsoft kompilacje tego systemu nie są w stanie urządzeń takich obsłużyć. Firma najwyraźniej planowała porzucenie wsparcia dla starego rozwiązania, ale ugięła się pod głosami niezadowolonych użytkowników, którzy potrzebują obsługi tego typu urządzeń.

Wiele osób może uważać, że dyskietki to już zupełna historia, że znaleźć można je jedynie w muzeum. Nie jest to do końca prawda. Niektóre firmy i urzędy nadal korzystają z tego typu nośników do przenoszenia danych, pomimo, że nie oferują one ani takiej szybkości, ani takiej niezawodności jak np. pamięci typu flash stosowane w kartach pamięci i pendrive. Jak się okazuje, wykorzystują je także osoby, które są zainteresowane systemem Windows 10. Jego producent postanowił nieco po cichu zerwać z obsługą starych napędów, bo pierwotnie o tym nie informowano, ale użytkownicy sami zauważyli, że archaiczny już sprzęt odmawia współpracy.

Na łamach forum pomocy technicznej produktów Microsoft można znaleźć wypowiedzi, w których użytkownicy skarżą się, że stacje dyskietek nie są obsługiwane w Windows 10 Technical Preview i zamiast tego w menadżerze urządzeń mogą jedynie zobaczyć informację o nieznanym urządzeniu z identyfikatorem ACPI\VEN_PNP&DEV_0700. Pracownik firmy Microsoft w swojej odpowiedzi poinformował, że wsparcie nie jest dostępne w wersji Technical Preview, ale zostanie zaimplementowane w wydaniu finalnym… tak, pomimo, tego, że było dostępne od lat, teraz mechanizm ten musi być dodawany od nowa. Nie wiadomo, czy wsparcie dla dyskietek zostanie wdrożone w wersji, która ma zostać pokazana w przyszłym miesiącu. Dla niektórych użytkowników biznesowych jest to jednak bardzo istotna kwestia: wykorzystywany do tej pory Windows XP pozwala na używanie dyskietek, jego następca nierzadko także będzie stawał przed takim zadaniem.

Przykłady wykorzystania nośników tego typu można znaleźć na rynku rodzimym. Jeszcze w 2008 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych złożył zamówienie na aż 130 tysięcy dyskietek w rozmiarze 3,5” i pojemności zaledwie 1,44 MB, wzbudzając tym samym oburzenie wielu internautów. Aby przekonać się, że dyskietki nadal są w użyciu nie musimy cofać się w czasie aż tak bardzo. Rok temu organizacja Federal Register, dziennik rządowy USA, który zajmuje się publikowaniem na swoich stronach informacji z różnych federalnych agencji tego kraju, przyznała, że nadal wykorzystuje dyskietki do przekazywania danych między pracownikami. Mogłoby się wydawać, że Stany Zjednoczone są w pełni zmodernizowane, ale jak widać, nie zawsze będzie to prawda.

Przypominamy, że pierwsze dyskietki były 8-calowe i zostały wprowadzone na rynek w roku 1971 za sprawą firmy IBM. Kilka lat później dołączyły do nich dyskietki 5,25”, a w roku 1981 do sprzedaży trafiły wykorzystywane do tej pory dyskietki 3,5”. Ta sytuacja pokazuje, że choć nie mają one większej przyszłości, to będą wykorzystywane jeszcze przez przynajmniej kilka lat. Zbyt szybkie zapominanie o rozwiązaniu, dla którego kiedyś nie było lepszej alternatywy nie wydaje się więc do końca roztropnym postępowaniem.

© dobreprogramy
s