reklama

Windows 7: DirectX 10 obsługiwany przez CPU

Strona główna Aktualności

O autorze

Od dłuższego czasu krążą pogłoski, że Windows 7, w stosunku do swojego poprzednika, będzie miał mniejsze wymagania sprzętowe. Większość tego typu informacji pozostawała do tej pory jednak w sferze spekulacji, teraz pojawiły się pierwsze konkretne wiadomości.

Ma tak się stać za sprawą implementacji w nowym systemie Microsoftu platformy WARP (Windows Advanced Resterization Platform). Umożliwi ona uruchamianie wersji 10.0 i 10.1 bibliotek DirectX poprzez odciążenie słabszych, często zintegrowanych układów graficznych przez procesor, który ma odpowiadać za wykonywanie operacji graficznych. Co ciekawe, możliwość taka ma być dostępna nie tylko w przypadku nowszych układów wspierających DX10, ale też wykorzystujących DirectX 9.

Według testów Microsoft, Crysis uruchomiony na niskich detalach w konfiguracji z czterordzeniowym procesorem Intel osiągnął wynik 5.69 FPS w rozdzielczości 800 na 600 pikseli podczas, gdy kompatybilny układ IGP Intela osiąga zaledwie 5.17 FPS, co czyni go zbędnym w połączeniu z nowoczesnym procesorem. Minimalne wymagania WARP to procesor taktujący z częstotliwością 800 MHz oraz 512 MB pamięci RAM, nie potrzebuje z kolei obsługi instrukcji MMX, SSE czy SSE2.

Microsoft najprawdopodobniej próbuje przekonać swoimi działaniami użytkowników starszego sprzętu do wyboru Windows 7, nie zaś Windows XP. Z drugiej strony, krok ten wydaje się swego rodzaju ruchem wstecz obserwując obecną tendencję na rynku.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama