r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Windows 7 bardziej ekologiczny od XP

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Firma Mindteck zajmująca się usługami doradczymi i tworzeniem oprogramowania wbudowanego opublikowała wyniki badań zużycia energii elektrycznej przez komputer pracujący pod kontrolą Windows 7 i XP - wynika z nich, że najnowszy system operacyjny Microsoftu o wiele lepiej radzi sobie z zarządzeniem energią i tym samym pomaga oszczędzać prąd.

Badanie objęło kilka scenariuszy, w których testowana maszyna znajdowała się w stanie uśpienia, w stanie bezczynności, wykonywała nieskomplikowane operacje lub była w pełni obciążona. W każdym, z przypadków komputer z Windows 7 pobierał mniej prądu od tej samej maszyny działającej pod kontrolą Windows XP. Badacze sądzili, że różnice te wynikają wyłącznie z bardziej dopracowanych sterowników dla chipsetów, jednak nawet spreparowanie specjalnego, odświeżonego drivera dla XP nie zniwelowało różnic w poborze prądu między tymi systemami. Trzeba zauważyć, że testy przeprowadzono na komputerach stacjonarnych i notebookach pochodzących z różnych okresów - najstarsze maszyny wyposażone były w bardzo stare komponenty współpracujące z procesorem Pentium 4. Windows 7 wygrał wszystkie energetyczne potyczki z XP, co sugeruje, że Microsoft dba także o sterowniki dla podzespołów w starych komputerach.

Badanie Mindteck miało pokazać administratorom, że mogą dzięki migracji na Windows 7 obniżyć zużycie prądu przez pojedynczy komputer nawet o 25%. Przy wewnętrznych Sieciach składających się z setek maszyn może to generować znaczne oszczędności.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.