reklama

Windows 7 bez Batmana i Alladyna

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft zwykle nie ujawnia swoich pomysłów dotyczących wyglądu Windows, jakie są rozważane podczas tworzenia nowego systemu. Podczas konferencji MIX zdradzono jednak trochę szczegółów na temat powstawania graficznej strony Windows 7.

Praca na wyglądem nowego systemu Windows zaczęła się w 2007 roku. Od tego czasu pracownicy Microsoftu wykonali ponad 400 szkiców wraz z animacjami i wizualizacjami przedstawiającymi różne koncepcje interfejsu użytkownika. Niektóre z nich opublikowano. Jednym z pomysłów był tzw. Bat Signal. Miał on ułatwić użytkownikowi zorientowanie się, do którego okienka należy dany przycisk na pasku zadań. W tym celu po wskazaniu przycisku wysyłał on niejako snop światła w kierunku właściwego okienka. Efekt ten był podobny do znanego z filmów o Batmanie. Zrezygnowano jednak z tego pomysłu ze względu na przyzwyczajenia niektórych użytkowników, którzy zaczynając pisać odruchowo przesuwali kursor myszy na dół ekranu. Powodowało to niepotrzebne aktywowanie się opisanej funkcji.

Inny pomysł został nazwany Alladin. Aby zobaczyć okno, które było w tle, pod innymi, użytkownik mógł je "pocierać" kursorem. Powodowało to przesunięcie okienka na wierzch tak, że było ono widoczne w całości. Zaprzestanie ruchów myszą powodowało schowanie okienka z powrotem pod inne. Stwierdzono jednak, że jest to niepraktyczne. Funkcja wyewoluowała w znane z bety potrząsanie okienkiem, które minimalizuje pozostałe okna.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama