Windows 7 jednak za drogi?

Strona główna Aktualności

O autorze

Niektóre edycje Windows 7 są odrobinę tańsze niż odpowiadające wersje Windows Vista, a w Europie dodatkowo pełne wersje systemu sprzedawane będą przynajmniej przez jakiś czas po cenie uaktualnienia. Mimo to wielu uważa, że ceny, jakie w ubiegłym tygodniu ogłosił Microsoft, nadal są po prostu zbyt wysokie.

Stephen Baker z firmy analitycznej NPD Group na firmowym blogu twierdzi, że 120 dolarów za uaktualnienie do Windows 7 Home Premium to nie tylko stanowczo za dużo jak na dzisiejsze, trudne ekonomicznie czasy, ale także za dużo jak na oprogramowanie. Wskazuje on, że średniej klasy komputer można kupić już za 300 dolarów, więc niedopuszczalne jest, by cena systemu przekraczała jedną trzecią ceny sprzętu.

Baker zwraca także uwagę, że znacznie lepszą politykę cenową stosuje Apple. Uaktualnienie do Mac OS X 10.6 ma kosztować 29 dolarów za jedną licencję i tylko 49 dolarów za pięć licencji do wykorzystania w domu. Microsoft też sprzedaje pakiety licencji, na przykład kupując Office 2007 dla Użytkowników Domowych otrzymujemy trzy licencje do zastosowania w ramach jednego gospodarstwa domowego - dlaczego więc, pyta Baker, podobnych pakietów nie ma w przypadku systemu Windows?

Baker zauważa także pozytywne aspekty polityki cenowej - na przykład specjalne promocje w niektórych sklepach i u niektórych dystrybutorów, gdzie Windows 7 można nabyć już za 49 dolarów. Niemniej są to tylko chwilowe promocje (w tym przypadku - przedsprzedaż) i napędzają jedynie zainteresowanie produktem, który później i tak sprzedawany będzie po standardowej, zdecydowanie zbyt wysokiej według Bakera cenie.

© dobreprogramy

Komentarze