Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 8 - podsumowanie nowości

Podczas konferencji AllThingsD Microsoft zaprezentował wczesny interfejs systemu o nazwie kodowej Windows 8. Jak wiemy, nowy Windows ma być przeznaczony dla PC, notebooków a w szczególności dla tabletów, samochodów i telewizorów. Chciałbym zebrać teraz wszystkie informacje, które wyciekły w ciągu ostatnich kilku miesięcy do sieci oraz przedstawić własną opinię na ten temat.

1. Pasek zadań

Pasek zadań w Windows 8 nie uległ dotychczas większym zmianom (zdj. 1). Nowością jest wprowadzony obraz konta użytkownika (przy zegarze), który spełnia funkcję małego menu, w którym znajdziemy podstawowe funkcje: ustawienia konta, wyloguj, zamknij itp. Oprócz tego warto wspomnieć, że już na obecnym postępie prac istnieje możliwość ustawienia animowanego obrazu konta użytkownika przez wskazanie pliku wideo w odpowiedniej rozdzielczości. Kolejną zmianą jest zmodernizowany pasek języka, który oparty jest na kafelkach znanych z Windows Phone 7 oraz ikonka odpowiedzialna za sieć.

2. Eksplorator Windows

Ribbon UI? Czemu nie... Eksplorator Windows został wyposażony w nowy interfejs oparty na wstążce (zdj. 1), znany każdemu z pakietu Office 2007 czy 2010. Zamiast zwykłego menu otrzymujemy pełen pakiet narzędzi, które możemy wykorzystać podczas pracy z folderami i różnego typu plikami. Można łatwo się domyślić, że wraz z zaznaczeniem jakiegoś pliku, niech to będzie obraz, otrzymujemy menu, które daje nam możliwość rotacji obrazu, wyświetlenia pokazu slajdów czy ustawienia go jako tapetę. Główne funkcje nowego Eksploratora to: podstawowe działania na plikach i folderach, ich udostępnianie, nagrywanie na nośniki, wysyłanie e-mailem. Prócz tego, dolny pasek informacji został przeniesiony na prawą stronę, gdzie może spełniał funkcję informacyjną i podglądową.

3. Aktywacja

Na dzień dzisiejszy pewne jest tylko to, co możemy sami zobaczyć w kompilacjach, które wyciekły do sieci, a mianowicie nową część Centrum Akcji odpowiedzialną za aktywację systemu i powiadomienia z nią związane. Microsoft prawdopodobnie przywróci do nowego systemu obowiązek podania klucza podczas instalacji.

4. Ekran logowania

Tutaj zaszły gruntowne zmiany. Wprowadzono elegancką blokadę ekranu (z "latającym chłopkiem" w tle), na której zauważyć można datę, godzinę, i ikony (ułatwienia dostępu, siłę sygnału sieci, poziom baterii, odebrane wiadomości). Sam ekran logowania wprowadza elementy Metro UI. Podczas logowania mamy możliwość, w jaki sposób chcemy się zalogować: wpisać hasło lub podać wzór. Microsoft zastanawia się również nad możliwością logowania za pomocą rozpoznawania twarzy.

5. History Vault

Jest to aplikacja, która tworzy kopie zapasowe plików i folderów. Dzięki niej, będziemy mogli przywrócić pojedyncze foldery i pliki do poprzedniej wersji.

6. Menedżer zadań

Interfejs tej aplikacji uległ gruntownym zmianom (zdj. 2). Po uruchomieniu widzimy przejrzyście wyróżniony każdy proces oraz jak on wpływa na użycie procesora, pamięci, dysku czy sieci. Możemy też uruchomić zaawansowany widok, gdzie działanie systemu przedstawione jest na poszczególnych wykresach. Funkcjonalność nowego interfejsu nie jest jeszcze do końca dopracowana, jednak zwykłemu użytkownikowi wystarczy.

7. WebCam i inne...

W nowym systemie znajdziemy również takie aplikacje jak WebCam, czytnik PDF, System Settings czy Internet Explorer Immersive. Pierwsza z nich służy do przechwytywania obrazu z kamery, Czytnik PDF... no to każdy raczej wie ;) jednak należy wspomnieć, że jego ówczesny interfejs jest bardzo ubogi. Możemy jedynie przeglądać pliki PDF oraz drukować je. Kolejną aplikacją jest System Settings (zdj. 2). Jest to wygodne menu stworzone z myślą o urządzeniach wyposażonych w mały wyświetlacz. Natomiast Internet Explorer Immersive to odmiana desktopowego IE w wersji dla tabletów (zaprezentowana na konferencji AllThingsD).

8. Szybszy start

Microsoft od dawien dawna pracuje nad usprawnieniem i skróceniem czasu uruchamiania i zamykania systemu Windows. W nowych okienkach zadebiutuje hybrydowe bootowanie. Działanie? Podczas zamykania systemu, użytkownik zostaje wylogowany a sterowniki i działające usługi podlegają hibernacji. Pierwsze plany wprowadzenia tej funkcji zostały odkryte w marcu 2010 roku, kiedy to do sieci wyciekły slajdy pewnej prezentacji ukazujące założenia, zadania i cele dotyczące Windows 8, Windows Live oraz Internet Explorer 9.

9. Dyski twarde, nośniki

Po pierwsze: Protogon. Co to takiego? Jest to prawdopodobnie nowy system plików, przywrócony do życia po klęsce w Longhornie lub jedynie nakładka na istniejący system NTFS. Protogon ma się opierać na bazach danych oraz nie ulegać takiej fragmentacji jak obecny system plików. Jeśli mowa o fragmentacji to należy podkreślić, że nowy Defragmentator dysku posiada pełną obsługę defragmentacji dysków SSD. Po drugie, pojawiło się ulepszone narzędzie do oczyszczania dysków oraz aplikacja do montowania obrazów ISO.

10. Instalacja i błędy

W trakcie prac, instalator systemu jest cały czas ulepszany i upraszczany. Microsoft również i tu inspiruje się interfejsem Metro UI. Sama instalacja ma przebiegać trochę szybciej niż miało to miejsce w Windows 7. Przeobrażono również "niebieski ekran śmierci" w "czarny ekran śmierci", który jest bardziej "przyjazny" użytkownikowi ;).

11. Interfejs

Nie zapominajmy o interfejsie Wind, opartym na 3D, który ma być wprowadzony w systemie Windows 8 i zastąpić znany nam Aero. Prócz tego zawarto już Ribbon UI (wstążka) oraz Metro UI (kafelki). Oba te interfejsy są doskonałymi nowościami w świecie interfejsów graficznych. Wyobraźcie sobie mały wyświetlacz i małe ikony... tutaj kafelki są bardzo przydatne. Nie musimy trudzić się aby stuknąć palcem w odpowiedni element. Kafelki mają również inny plus. Są dynamiczne i to sprawia, że użytkownik czuje komunikację z urządzeniem.

Prezentacja wczesnego interfejsu Windows 8 (zdj. 3), która odbyła się wczoraj, jest dla wielu wielkim zaskoczeniem. Zdania są podzielone: część widzi świetlaną przyszłość dla nowej szaty, inni gardzą nią. Należy zauważyć, że Microsoft wziął się do roboty. Parę głów więcej, lepsza strategia, świeże pomysły i modne rozwiązania mogą wiele zdziałać i pomóc wyprzedzić konkurencję. I tutaj główną rolę gra klient. Przypomnijmy sobie, jak to było z Vistą... nowy interfejs, wszystko inne, dziwne. Podobnie z Windows Phone 7. Teraz jednak, ludzie są lepiej przygotowani na nowości i dzięki temu nowe okienka mogą odnieść prawdziwy sukces.

Jak pogodzić nowy interfejs i pecety? Prawdopodobnie kluczem do sukcesu będzie tutaj Kinect, który zdobywa coraz to większe grono użytkowników. Dzięki niemu, użytkownik nieposiadający dotykowego monitora będzie w stanie gestami nawigować po systemie a zaprezentowane kafelki nie przyprawią go o ból głowy.

Filmik umieszczony w internecie (dokładnie tutaj) prezentuje działanie nowego interfejsu. Zaciekawiający jest fakt, że część ściany (po prawej) jest rozmyta oraz, że na pasku zadań nie widnieje obraz konta użytkownika (!).

Windows vNext, Windows 8 to tylko nazwy kodowe, a Microsoft obiecuje wyjawić oficjalną nazwę systemu już wkrótce. Zobaczymy, co przyniesie czas i czym jeszcze zaskoczy nas gigant z Redmond.

Moim zdaniem, idea i rozwiązania Microsoftu są bardzo przyszłościowe. Mam również nadzieję, że dotychczasowe zmiany wprowadzone do Windows 8 nie zostaną porzucone. 

Komentarze

0 nowych
997   5 #1 02.06.2011 10:55

Powiedzmy, że jest OK ale ja kompletnie nie rozumiem tego interfejsu. Chyba, że to zostanie wprowadzone na tabletach to ok, ale na PC? Microsoft nie ma takiego rewolucyjnego potencjału jak Apple żeby wprowadzać aż takie zmiany.

  #2 02.06.2011 14:52

Czyli zakładają, że tablet, PC, netbook to to samo, a to diametralna różnica.

Jakoś wątpię w przydatność tych kafelek, chyba że chodzi im o większą integrację z facebookiem :)

O ile na małych ekranach kafelki będą OK, to co z desktopem gdzie liczy się użyteczność, a takie coś wygląda mi na nieużyteczne.

video   10 #3 02.06.2011 15:11

A ja czekam na testy z procesorem ARM, bo te wszystkie nowości są mocno takie se... , jeśli to jest dla x32, x64. Linux już dawno wyznacza trendy w interfejsie na takie procesory.

  #4 02.06.2011 17:42

@997
Nowy interfejs jest idealny do pecetów z dotykowymi ekranami...

DawidDS4   5 #5 02.06.2011 18:01

Hahahhaha powiem szczerze, wchodzę na DP i myślę czy już będzie blog o Windows 8. I nie myliłem się.

Pozdrowienia :)

  #6 02.06.2011 18:49

Jeśli Windows będzie tak wyglądał i działał świetnie, to go kupię oraz postawię obok Linuksa.

GL1zdA   12 #7 02.06.2011 19:22

@video
O jakich trendach mówisz? Może o tym, że po 20 latach nadal nie jednolitych okienek dialogowych? Że każda aplikacja wygląda i obsługiwana jest inaczej.

myswiat   2 #8 02.06.2011 19:35

Jak pogodzić nowy interfejs i pecety? Prawdopodobnie kluczem do sukcesu będzie tutaj Kinect, który zdobywa coraz to większe grono użytkowników. Dzięki niemu, użytkownik nieposiadający dotykowego monitora będzie w stanie gestami nawigować po systemie a zaprezentowane kafelki nie przyprawią go o ból głowy.

Mam jedno pytanie: czy autor widział kinect'a? Jeśli nie, to nich sobie obejrzy kilka filmików na YT, a jeśli tak to mam pytanie: jak coś co jest poziome i ma ruchomą podstawkę można wykorzystać do obsługi pulpitu? No chyba, że ktoś ma ogromne biurko, ale gesty vs myszka i klawiatura? Rozumiem, że konsole mają kinect'a a i tak wiele gier na niego nie dość że nie ma, to jeszcze one nie wykorzystują nowej zabawki M$ - a co tu mówić o komputerach czy laptopach?
I kolejne pytanie: jak to sobie autor tego tekstu wyobraża? siedzi przed komputerem i macha łapami? a jak chce odpisać to się przysuwa?
Szkoda, że autor tego tekstu nie wie o tym, że do korzystania z kinect'a potrzebna jest odległość - inaczej wynalazek M$ nie potrafi precyzyjnie działać...
Szkoda, że takie teksty pokazują niezłe parcie autora na nowy system M$- czyżby 7 się znudziła? "8" za pewne też będzie fascynować, ale tylko na początku później będzie to co zawsze - stagnacja i czekanie na kolejny system :)
No to fajnie, że muszę być oddalony od ekranu około 2 metry, aby ten kinect działał, to fajnie będzie się pisało z kimś na komunikatorze i machało rękami, aby się nacieszyć nowym panelem...

  #9 02.06.2011 21:15

Ja tam poczekam na Windows 9. Na bank będzie usprwanieniem 8-mki, jak 7 vs Vista. Albo może będzie już czymś zupełnie innym...

Fanboj O   9 #10 02.06.2011 22:05

Kafelki mogą mieć sens nawet na desktopie.
Laptopy miewają już touchpady z multidotykiem i obsługą prostych gestów. Strefy przewijania też są.
Stacjonarki= mysz ze scrollem. Wiele aplikacji już teraz z powodzeniem można obsługiwać gestami. Można doinstalować obsługę gestów do eksploratora windows.
Ja nie widzę przeciwwskazań, o ile będzie dało się wyłączyć te kafle i działać na klasycznym interfejsie w razie kaprysu.
Kwestia gustu i przyzwyczajeń.
Jakaś zaleta, to możliwy spójny wygląd systemów komórkowych, tabletowych, komputerowych i konsolowych. To może mieć sens.

Podejrzewam jednak, że cokolwiek M$ wymyśliłby nowego w dziedzinie UI, i tak zostałoby skrytykowane. Dla zasady i w myśl idei "bić wrednego monopolistę".

Mayron   6 #11 02.06.2011 22:32

"@video
O jakich trendach mówisz? Może o tym, że po 20 latach nadal nie jednolitych okienek dialogowych? Że każda aplikacja wygląda i obsługiwana jest inaczej."

No wiesz, może dla niego trendem jest to, że tam każda aplikacja zupełnie inaczej wygląda, inaczej się dostosowuje lub nie do systemu :<

  #12 02.06.2011 22:55

Może mi ktoś wyjaśnić jak te wszystkie informacje tak łatwo "wyciekają" (a może ciekną?) do sieci. To ktoś z wewnątrz "przez przypadek" publikuje gdzieś te wszystkie screeny i informacje, czy jeszcze inaczej?

BenderBendingRodriguez   6 #13 02.06.2011 23:32

@Mayron

A to jest akurat ciekawe co mówicie bo tak się składa że aplikacje GTK i Qt wyglądają identycznie. Nie wspomnę że nie widzicie co się dzieje na waszym własnym "podwórku". Na myśl przychodzi np. Avast, aplikacja AMD/nVidii i inne, które w żaden sposób nie wyglądają tak samo jak reszta systemu.

BenderBendingRodriguez   6 #14 02.06.2011 23:33

Oczywiście miałem na myśli użycie np. oxygen-gtk

  #15 03.06.2011 09:53

ciekawe jak obrzydliwe API zrobili do obsługi zawartości w kafelkach. można zgadywać, ze zacznie się żonglowanie GUID-ami, __typeof-ami, przedzieranie się przez interfejsy com-owe,OLE-owe i cały ten niemiły 20-letni model programowania.

video   10 #16 03.06.2011 10:25

Jednorodność okien nigdy nie była zaletą. Miałem na myśli pięknego Compiza, z masą efektów i łatwość metamorfozy KDE, czy Gnome. Bardzo ciężko przesiada się spowrotem na sztywnego, kwadratowego Explorera. Nie ma czym nakarmić oczu...

  #17 03.06.2011 12:16

system jak system, ale zobaczymy w praktyce to znaczy po wprowadzeniu systemu ,mniejwiecej pól roku upłynie czy jest dobry czy bedzie poraszką jak w 7 ,gdzie okjazało sie ze nie zabardzo dobry, tylko do fursowania w sieci ,,

bart86   10 #18 03.06.2011 13:08

na PC pewnie będzie możliwość włączenia interfejsu podobnego do windos 7/vista ze względu na firmy, całkowicie zmienionego interfejsu żadna firma nie kupi bo pracownicy się pogubili i przez parę tygodni wszystko by stało :P

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #19 03.06.2011 22:52

Tutaj macie filmik prezentujący Windows 8 w akcji - http://www.youtube.com/watch?v=Dir1sne1Anw&feature=player_embedded - zapowiada się interesująco.

Sam jakiś czas temu pisałem o Windows 8 i też pojawiło się trochę ciekawych komentarzy (jak tu ) widać temat na topie:)

Zastanawia mnie jednak sprawa na temat, której nie było jakoś żadnych przecieków - a mianowicie sterowniki do sprzętu. Czy sterowniki do Windows 8 będą kompatybilne ze sterami od Windowsa 7 czy znowu będzie panika jak po wprowadzeniu Visty, gdzie żaden sterownik od poprzednika nie pasował.

muuz   5 #20 04.06.2011 11:47

@Shaki81 - no właśnie. Też jestem ciekawy, co ze sterami...

MSFT :)   4 #21 05.06.2011 15:47

Nie zapominajmy o interfejsie Wind 3D to bzdura wymyślona na jednej plotkarskiej stronie o Windows 8. Zero w tym prawdy. Poza odchudzonym Aero nic więcej nie ujrzymy :)

przemor25   14 #22 05.06.2011 18:49

A konto systemowe będzie można teraz polączyć z kontem Windows Live ID?

  #23 05.06.2011 19:50

ok, a co z backdoorami, które microsoft na żądanie NSA i CIA instaluje w każdej kolejnej odsłonie swojego systemu operacyjnego (począwszy od visty)?
czy te backdoory i związane z nimi ryzyko utraty prywatności użytkowników kogokolwiek w ogóle interesuje?
nie mając dostępu do kodu źródłowego systemu, użytkownicy chcący chronić swoje dane przed inwigilacją węszącej wszędzie spiski, wścibskiej poza granice wytrzymałości władzy czy też tzw. "wielkiego brata", będą skazani wyłącznie na, jak zawsze, czcze zapewnienia monopolisty.
niestety, nie bez powodu w krajach, którym nie podoba się to, jaki na świecie "(nowy) porządek" wprowadza to ciągle rozrastające się i z dnia na dzień coraz bardziej zuchwałe imperium anglo-amerykańskie, rezygnuje się z flagowego produktu microsoftu, na rzecz alternatyw, w postaci np. systemów linuksowych.
w końcu upubliczniono fakt, o tym, że facebook został stworzony przez CIA w celach wywiadowczych. to w trochę nowym świetle stawia np. polską naszą-klasę czy fotkę.pl. ciekawe czy twórcy tych portali też tak ochoczo współpracują z polskim (czytaj: brukselskim) kontrwywiadem...
to są sprawy piekielnie ważne, jeżeli nie najistotniejsze dla ludzi, chcących chronić swoje życie przed reżimem totalitarnym, który już dzisiaj, pod podszewką "demokracji", zamienia życie każdego z nas w biurokratyczny, pełen absurdów i wyimaginowanych zagrożeń bur*el, a wy ciągle o wyglądzie, o ikonkach, o interfejsie... =/

  #24 05.06.2011 19:50

ok, a co z backdoorami, które microsoft na żądanie NSA i CIA instaluje w każdej kolejnej odsłonie swojego systemu operacyjnego (począwszy od visty)?
czy te backdoory i związane z nimi ryzyko utraty prywatności użytkowników kogokolwiek w ogóle interesuje?
nie mając dostępu do kodu źródłowego systemu, użytkownicy chcący chronić swoje dane przed inwigilacją węszącej wszędzie spiski, wścibskiej poza granice wytrzymałości władzy czy też tzw. "wielkiego brata", będą skazani wyłącznie na, jak zawsze, czcze zapewnienia monopolisty.
niestety, nie bez powodu w krajach, którym nie podoba się to, jaki na świecie "(nowy) porządek" wprowadza to ciągle rozrastające się i z dnia na dzień coraz bardziej zuchwałe imperium anglo-amerykańskie, rezygnuje się z flagowego produktu microsoftu, na rzecz alternatyw, w postaci np. systemów linuksowych.
w końcu upubliczniono fakt, o tym, że facebook został stworzony przez CIA w celach wywiadowczych. to w trochę nowym świetle stawia np. polską naszą-klasę czy fotkę.pl. ciekawe czy twórcy tych portali też tak ochoczo współpracują z polskim (czytaj: brukselskim) kontrwywiadem...
to są sprawy piekielnie ważne, jeżeli nie najistotniejsze dla ludzi, chcących chronić swoje życie przed reżimem totalitarnym, który już dzisiaj, pod podszewką "demokracji", zamienia życie każdego z nas w biurokratyczny, pełen absurdów i wyimaginowanych zagrożeń bur*el, a wy ciągle o wyglądzie, o ikonkach, o interfejsie... =/

  #25 05.06.2011 19:52

ok, a co z backdoorami, które microsoft na żądanie NSA i CIA instaluje w każdej kolejnej odsłonie swojego systemu operacyjnego (począwszy od visty)?
czy te backdoory i związane z nimi ryzyko utraty prywatności użytkowników kogokolwiek w ogóle interesuje?
nie mając dostępu do kodu źródłowego systemu, użytkownicy chcący chronić swoje dane przed inwigilacją węszącej wszędzie spiski, wścibskiej poza granice wytrzymałości władzy czy też tzw. "wielkiego brata", będą skazani wyłącznie na, jak zawsze, czcze zapewnienia monopolisty.
niestety, nie bez powodu w krajach, którym nie podoba się to, jaki na świecie "(nowy) porządek" wprowadza to ciągle rozrastające się i z dnia na dzień coraz bardziej zuchwałe imperium anglo-amerykańskie, rezygnuje się z flagowego produktu microsoftu, na rzecz alternatyw, w postaci np. systemów linuksowych.
w końcu upubliczniono fakt, o tym, że facebook został stworzony przez CIA w celach wywiadowczych. to w trochę nowym świetle stawia np. polską naszą-klasę czy fotkę.pl. ciekawe czy twórcy tych portali też tak ochoczo współpracują z polskim (czytaj: brukselskim) kontrwywiadem...
to są sprawy piekielnie ważne, jeżeli nie najistotniejsze dla ludzi, chcących chronić swoje życie przed reżimem totalitarnym, który już dzisiaj, pod podszewką "demokracji", zamienia życie każdego z nas w biurokratyczny, pełen absurdów i wyimaginowanych zagrożeń bur*el, a wy ciągle o wyglądzie, o ikonkach, o interfejsie... =/

  #26 05.06.2011 21:47

ok, a co z backdoorami, które microsoft na żądanie NSA i CIA instaluje w każdej kolejnej odsłonie swojego systemu operacyjnego (począwszy od visty)?
czy te backdoory i związane z nimi ryzyko utraty prywatności użytkowników kogokolwiek w ogóle interesuje?
nie mając dostępu do kodu źródłowego systemu, użytkownicy chcący chronić swoje dane przed inwigilacją węszącej wszędzie spiski, wścibskiej poza granice wytrzymałości władzy czy też tzw. "wielkiego brata", będą skazani wyłącznie na, jak zawsze, czcze zapewnienia monopolisty.
niestety, nie bez powodu w krajach, którym nie podoba się to, jaki na świecie "(nowy) porządek" wprowadza to ciągle rozrastające się i z dnia na dzień coraz bardziej zuchwałe imperium anglo-amerykańskie, rezygnuje się z flagowego produktu microsoftu, na rzecz alternatyw, w postaci np. systemów linuksowych.
w końcu upubliczniono fakt, o tym, że facebook został stworzony przez CIA w celach wywiadowczych. to w trochę nowym świetle stawia np. polską naszą-klasę czy fotkę.pl. ciekawe czy twórcy tych portali też tak ochoczo współpracują z polskim (czytaj: brukselskim) kontrwywiadem...
to są sprawy piekielnie ważne, jeżeli nie najistotniejsze dla ludzi, chcących chronić swoje życie przed reżimem totalitarnym, który już dzisiaj, pod podszewką "demokracji", zamienia życie każdego z nas w biurokratyczny, pełen absurdów i wyimaginowanych zagrożeń bur*el, a wy ciągle o wyglądzie, o ikonkach, o interfejsie... =/

  #27 06.06.2011 14:39

oj, wybaczcie te powtórzone komentarze. coś jest nie tak z formularzem dodawania komentarza. kliknąłem "Wyślij" i nie otrzymałem informacji na stronie o tym, że komentarz został dodany/przekazany do akceptacji, więc nie byłem pewien, czy został wysłany. stosowny napis pojawił się dopiero po 4. kliknięciu "Wyślij".

  #28 06.06.2011 14:39

oj, wybaczcie te powtórzone komentarze. coś jest nie tak z formularzem dodawania komentarza. kliknąłem "Wyślij" i nie otrzymałem informacji na stronie o tym, że komentarz został dodany/przekazany do akceptacji, więc nie byłem pewien, czy został wysłany. stosowny napis pojawił się dopiero po 4. kliknięciu "Wyślij".