reklama

Windows 8 w trzech edycjach - zwykłej, Pro i RT

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

System Windows 8 będzie dostępny w trzech podstawowych edycjach - ujawnił na swoim blogu Microsoft. Dla zwykłych komputerów, laptopów oraz tabletów z procesorami x86 przeznaczony będzie Windows 8 oraz Windows 8 Pro. Ostatnia edycja - Windows RT - będzie przeznaczona dla urządzeń z procesorami ARM.

Windows 8 będzie podstawową edycją nowych okienek. Co ważne z punktu widzenia użytkownika, edycja ta nie będzie tak ograniczona, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich systemów w wersji Home. Wśród wprowadzonych udogodnień warto wymienić możliwość swobodnej zmiany języka, dzięki czemu przykładowo kupiony na wakacjach w Hiszpanii laptop z Windows 8 bez problemu przełączymy na język polski. Warto zaznaczyć że do tej pory mechanizm ten był dostępny jedynie w najdroższych edycjach Windows - Ultimate i Enterprise. Natomiast Windows 8 Pro będzie edycją skierowaną w stronę przedsiębiorstw, profesjonalistów i komputerowych entuzjastów. Wersja ta zostanie wzbogacona o szereg funkcji związanych z szyfrowaniem, wirtualizacją, administrowaniem i domeną Windows.

Trzecią edycją nowych okienek będzie Windows RT. Wersja ta będzie preinstalowana na tabletach oraz innych urządzeniach z procesorami ARM i nie będzie dostępna w wolnej sprzedaży. Windows RT będzie pozbawiony możliwości instalowania aplikacji przeznaczonych dla zwykłych komputerów x86 z systemem Windows. Zostanie za to wyposażony domyślnie w pakiet Microsoft Office obejmujący aplikację Word, Excel, PowerPoint i OneNote. Ponadto Windows RT będzie mógł się pochwalić możliwością szyfrowania urządzenia i zgromadzonych w nim danych. Edycja ta zaoferuje także dostęp do zwykłego pulpitu i Eksploratora Windows, co powinno ucieszyć osoby, którym interfejs Metro nie przypadł do gustu.

Widać wyraźnie, że Microsoft dąży do unifikacji oferty. Tylko dwie edycje Windows 8 dla komputerów oraz Windows RT dla tabletów z procesorami ARM to niewiele. Klienci korporacyjni mający podpisane umowy Software Assurance uzyskają ponadto dostęp do specyficznej edycji Enterprise, jednak wydanie to nie będzie dostępne dla zwykłych użytkowników.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama