Windows 8.1 nie za darmo dla producentów tabletów, ale bywa, że za zero dolarów

Strona główna Aktualności

O autorze

Do tej pory faktyczne ceny Windows 8.1 dla tych wszystkich tabletów z procesorami Intela pozostawały słodką tajemnicą Microsoftu i ich producentów, choć mówiło się nawet, że licencja może być nawet za darmo. Otóż nie, Windows od Microsoftu żaden producent nie dostanie, choć w niektórych wypadkach przyjdzie mu zapłacić okrągłe zero dolarów.

Na stronach dla partnerów Microsoftu pojawił się kilka dni temu oficjalny cennik, z którego możemy dowiedzieć się, że w niektórych wypadkach licencja Windows na tanim tablecie jest dla producenta wciąż droższa, niż sponsorowane procesory Atom od Intela – i to nawet wtedy, gdy zdecydują się sięgnąć po specjalną wersję Windows 8.1 with Bing, z domyślnie ustawionymi usługami wyszukiwania na Bing.com i MSN jako stroną startową w każdej przeglądarce.

Z przedstawionych danych wynika, że kopia Windows 8.1 with Bing dla tabletów z ekranami o przekątnej poniżej 9 cali wyceniona została na 10 dolarów. Nie oznacza to jednak, że Microsoft te 10 dolarów weźmie. Udziela bowiem tzw. „zniżki konfiguracyjnej” (zapewne za ustawienie Binga i MSN) w kwocie właśnie 10 dolarów, dzięki czemu na fakturze dla producenta pojawi się 0 dolarów.

W wypadku tabletów z ekranem o przekątnej 10,1” oraz większych, cena licencji na Windows 8.1 wynosi już 25 dolarów, ale ta sama „zniżka konfiguracyjna” pozwala obniżyć cenę do 15 dolarów na fakturze. Nie wiadomo niestety, ile kosztuje Windows dla tabletów z ekranami o przekątnej od 9 do 10 cali, ani dlaczego Microsoft przyjął akurat taki podział dla tej klasy urządzeń.

Ujawniono za to, że Redmond oferuje swoim partnerom jeszcze jeden produkt na tablety, coś co nazywa się Windows 8.1 with Bing and Office 365 Personal for Tablets. Co ciekawe, ceną nie różni się on nic od wersji Windows bez Office 365, objęty jest też taką samą „zniżką instalacyjną”, tak więc na małych tabletach cena ostateczna to 0 dolarów, na większych – 15 dolarów. W praktyce oznacza to, że producenci tabletów mogą teraz zaoferować roczną darmową subskrypcję do usług w chmurze Office 365.

Pani Mary Jo Foley, która jako pierwsza ujawniła wymienione wyżej ceny, uważa że raczej nie ma się co spodziewać, byśmy jutro już mogli poznać przynajmniej część cennika na Windows 10. Cennik dla Windows 8.1 może jednak sugerować, że Microsoft coraz bardziej oswaja się z myślą o sprzedawaniu swoich produktów po niskich cenach, by zarabiać przede wszystkim na usługach dodatkowych i reklamie.

© dobreprogramy
s