Windows 8.1 rozwiąże problemy ze skalowaniem, rozdzielczością i gęstością pikseli

Strona główna Aktualności

O autorze

Gdy Apple wprowadziło na rynek po raz pierwszy komputery z wyświetlaczem Retina, zarówno użytkownicy jak i deweloperzy zderzyli się z problemem skalowania obrazu, szczególnie w scenariuszach, w których wykorzystywany był więcej niż jeden ekran. O ile w wypadku urządzeń mobilnych dobrze wiadomo, jakich gęstości pikseli można się spodziewać, to z komputerami osobistymi jest znacznie trudniej – nikt nie zagwarantuje, że posiadacz niewielkiego laptopa nie zechce podłączyć go do 42-calowego telewizora HD albo 30-calowego monitora UltraHD. Apple spróbowało rozwiązać problem mikroskopijnych fontów na ekranach nowych MacBooków Pro przez wprowadzenie do systemu OS X Lion kilku trybów skalowania – domyślną konfiguracją było zwielokrotnienie pikseli, tak że każdy ekranowy piksel był tworzony przez cztery fizyczne piksele wyświetlacza. Jeśli ktoś chciał więcej miejsca na ekranie, mógł wybrać jedną z kilku prekonfigurowanych opcji (maksymalnie 1920x1200), jednak nie było możliwości wyświetlenia pełnej rozdzielczości Retiny, czyli 2880x1800 – Apple tłumaczyło, że fonty i elementy interfejsu byłyby tu za małe.

Skalowanie w stylu Apple'a jest proste, ale ma swoje braki. Nie wszystkie aplikacje dobrze rozpoznają skalowane konfiguracje, na niektórych trzeba ręcznie wymuszać uruchamianie się w trybie Low Resolution. Przesuwanie aplikacji z jednego ekranu na drugi, gdy różnią się rozdzielczościami też nie wygląda idealnie. Czy można zrobić to lepiej? Sprawa nie jest trywialna – ceny wysokorozdzielczych wyświetlaczy są coraz niższe, a zainteresowanie nimi wśród klientów rośnie.

W najnowszym Windows 8.1 Microsoft chce rozwiązać ten problem znacznie bardziej kompleksowo, tak by system nie tylko sam optymalizował obraz pod kątem zwiększenia usability interfejsu i czytelności tekstu, ale też radził sobie z wieloma wyświetlaczami, bez względu na ich rozdzielczość i gęstość pikseli, zapewniając ujednolicone doświadczenia.

Z perspektywy interfejsu Windows problem polega bowiem na tym, że na wysokorozdzielczych ekranach monitorów UltraHD znormalizowane DPI (czyli takie, które bierze pod uwagę odległość, z jakiej patrzy się na ekran) jest porównywalna do znormalizowanego DPI ekranów wysokorozdzielczych wyświetlaczy smartfonów (wynosi około 250 DPI). Dla Modern UI to nie problem, ale w klasycznym interfejsie wiele elementów przestaje nadawać się do użytku.

Aby sobie z tym poradzić, zwiększono maksymalne skalowanie DPI ze 150% do 200% – to podwojenie pozwoli na uzyskanie bardzo wyraźnego obrazu tak dla tekstu jak i grafiki. Co najważniejsze, skalowanie można ustawiać oddzielnie dla każdego wyświetlacza (w Windows 8 ustawienia obowiązywały na wszystkich wyświetlaczach, czy był to 7-calowy ekran tabletu, czy 21-calowy monitor). Dzięki temu, w trybie automatycznego skalowania DPI, można uzyskać efekt zachowania tego samego fizycznego rozmiaru elementów interfejsu przy przenoszeniu aplikacji pomiędzy różnymi ekranami.

Microsoft postarał się także rozwiązać problem ze skalowaniem DPI dla poszczególnych obszarów aplikacji. O ile możemy chcieć, by edytor zdjęć miał odpowiednio przeskalowany interfejs, to lepiej, by system nie podwajał nagle DPI wyświetlanej w nim fotografii. Dlatego nowe „okienka” dostarczają interfejsy programowania, które pozwalają informować aplikacje o optymalnych wartościach skalowania, tak by przyciski i napisy mogły mieć zmieniane wartości DPI, a z kolei skala dla wyświetlanego zdjęcia była ustawiona na 100%. Z interfejsów tych korzysta już Internet Explorer 11, by dynamicznie dopasowywać rozmiary wyświetlonych stron internetowych do optymalnego dla wyświetlacza skalowania.

© dobreprogramy

Komentarze