reklama

Windows 8.1 ulepszy touchpady

Strona główna Aktualności

O autorze

Z wykształcenia dziennikarz prasowy, prywatnie miłośnik nowych technologii, które mają ułatwiać codzienne życie. Jako niereformowalny fan rozrywki komputerowej, zaangażowany w społeczność gier Valve.

Hulaj dusza, piekła nie ma — tak, jednym zdaniem, można określić zachowanie producentów touchpadów. Wystarczy tylko wstąpić do sklepu z elektroniką i na chybił-trafił przetestować różne modele laptopów, by zauważyć, że gładziki wykonane są z różnych materiałów i zachowują się inaczej. Microsoft postanowił zmierzyć się z tym problemem, próbując wprowadzić w Windows 8.1 jednolity standard obsługi.

Odświeżony system będzie mógł bezpośrednio kontrolować zachowanie kursora, rozpoznawać gesty czy zapewniać obsługę multidotyku. Precision Touchpad, jak nazywa go Microsoft, ma też płynniej przewijać i przybliżać obraz, a także lepiej chronić przed przypadkowymi dotknięciami. Oczywiście wszystko to możliwe jest już teraz, ale koncernowi zależy na zaoferowaniu zbliżonego komfortu obsługi niezależnie od zastosowanej elektroniki czy producenta komputerów.

W stworzenie Precision Touchpada, który będzie przypominał ekrany dotykowe, włączyły się Intel, Elan i Synaptics. Według Jamesa Clarke'a, szefa projektu, prace wciąż znajdują się na wczesnym etapie, ale pierwsze laptopy z nowymi gładzikami mamy zobaczyć jeszcze w tym roku. Choć masowa produkcja ma ruszyć już w 2014 r., póki co nie wiadomo, które firmy zainteresują się tym rozwiązaniem. Udział Intela może jednak sugerować, że Precision Touchpad stanie się standardem wśród ultrabooków.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieKosztuje prawie milion złotych rocznie. Aplikacja mObywatel oferuje bardzo mało