Windows 9 będzie się aktualizował niczym linuksowe dystrybucje?

Strona główna Aktualności

O autorze

Premiera testowej wersji najnowszego Windowsa już pod koniec września, nie dziwi więc, że Microsoft pracuje nad nim gorączkowo, aby zdążyć przed terminem. Wiadomo już, że przygotowywane Windows Technical Preview ma maksymalnie uprościć aktualizację systemu do kolejnych wersji.

Na tym etapie prac nad systemem istnieje możliwość zaktualizowania nadchodzącego Windowsa przez jedno kliknięcie. Wystarczy otworzyć Windows Update, który pokaże nam czy mamy możliwość uaktualnienia naszych okienek z np. wersji 9825 do 9827. Jeśli tak, to dokonamy tego jednym kliknięciem myszy. Najciekawszą nowością jest tu brak konieczności reinstalacji całego systemu operacyjnego, co sprawia, że uaktualnienie jest jeszcze prostsze i przyjemniejsze dla użytkownika. Jest to bardzo dobra wiadomość dla beta-testerów, którzy do tej pory najczęściej przy okazji wydania kolejnej kompilacji musieli reinstalować cały system.

Należy jednak zwrócić uwagę, że Microsoft w ostatecznej wersji Windowsa może zdecydować się na usunięcie tej opcji, wszak do tej pory rzadko zdarzały się nowe kompilacje w czasie życia już wydanego systemu Windows. Funkcja jest jednak w pełni rozbudowana, zintegrowana z interfejsem użytkownika, więc bardzo możliwe, że za jakiś czas także szersze grono użytkowników będzie mogło przekonać się o jej użyteczności. Taki dodatek na pewno stanowiłby ciekawą część Windowsa i wspomógłby cykl aktualizacji, które zgodnie z nową polityką Microsoftu mają uwzględniać coraz więcej nowości niezwiązanych z bezpieczeństwem, a nie tylko poprawek.

Póki co nie wiadomo zbyt wiele na temat planów Microsoftu, jednak osiągnięcie szybkiego uaktualniania systemu bez utrudniania pracy zwykłemu użytkownikowi z pewnością spotka się z ciepłym przyjęciem. Warto bowiem podkreślić, że nie jest to znany nam z poprzednich wersji Windows Update, ale zupełnie nowa funkcja i nawet jeśli ostatecznie okaże się, że będzie.dotyczyć tylko beta-testerów, to i tak z pewnością wiele osób odetchnie z ulgą.

© dobreprogramy
s