Windows 9 pierwszy w wyścigu do rozdzielczości 8K, ale skorzystają też posiadacze „zwykłego” 4K

Strona główna Aktualności

O autorze

Użytkownicy Windows 8.x do dziś narzekają na współpracę ich systemu z monitorami o wysokiej gęstości pikseli. Tam, gdzie OS X wygląda pięknie na wyświetlaczach typu Retina, Windows 8 wygląda znacznie mniej pięknie. Pojawiły się jednak doniesienia, że kolejna wersja „okienek” zaradzi temu problemowi, zapewniając obsługę wyświetlaczy o ekstremalnie wysokich rozdzielczościach.

O przygotowanych zmianach informują redaktorzy rosyjskiego serwisu PCportal. Ich źródło jest oczywiście nieoficjalne, to wynik analizy tych kompilacji Windows 9, które były przygotowane dla partnerów Microsoftu i które oczywiście nie mogły nie wyciec do Internetu.

W najnowszych kompilacjach „dziewiątki” miały więc pojawić się m.in. ikony o niespotykanej wcześniej rozdzielczości 768x768 pikseli, wprowadzono także odświeżone biblioteki widżetów interfejsu użytkownika, obsługujące ekrany od 96 do 240 DPI.

Najnowsze monitory 4K, a nawet 5K nie będą dla Windows 9 szczytem możliwości. System miałby być w stanie obsłużyć także wyświetlacze 8K (UHDTV), czyli 7680x4320 pikseli. Jak do tej pory nie ma zbyt wiele sprzętu, który zapewniałby wsparcie dla UHDTV. Pierwsze takie wyświetlacze w telewizorach pokazał zaledwie kilka lat temu Sharp, ale do tej pory pozostają tylko kuriozum. Zdaniem niektórych ekspertów, rozdzielczości 8K miałyby stać się standardem w cyfrowej telewizji do końca tej dekady. Windows 9, będąc pierwszym systemem operacyjnym zapewniającym wsparcie dla przyszłościowych urządzeń, mógłby skorzystać na ich rosnącej popularności.

Jak to wyglądać będzie w praktyce, przekonamy się zapewne już 30 września, podczas premiery oficjalnej wersji beta. Jest już niemal pewne, że interfejs użytkownika nowego systemu doczeka się licznych ulepszeń, otrzymując m.in. mechanizm wirtualnych pulpitów, zaawansowane menu Start, sterowanie głosem poprzez asystentkę Cortana czy ujednolicone centrum powiadomień systemowych. Czy jednak pojawią się one wszystkie jednocześnie, czy też będą stopniowo dodawane do kolejnych wersji systemu – tego nikt jeszcze nie wie.

Finalna wersja Windows 9 powinna pojawić się na rynku już na wiosnę 2015 r.

© dobreprogramy
s