Windows 9 przyniesie unifikację interfejsów i sklepów, Windows RT nie zniknie z rynku

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeśli ktoś liczył na to, że zmiany kadrowe w Microsofcie doprowadzą do zmian w wytyczonym kierunku ewolucji Windows, to może poczuć się zawiedziony. W Windows 9 interfejs Modern UI będzie odgrywał jeszcze większą rolę niż obecnie, a priorytetem firmy stanie się zapewnienie ujednoliconego doświadczenia użytkownika na wszystkich urządzeniach – czy to laptopach, tabletach i smartfonach czy konsolach i telewizorach. Elementem tego ujednoliconego doświadczenia jest połączenie microsoftowych sklepów z aplikacjami, tak by użytkownicy mieli dostęp do tego samego oprogramowania, bez względu na to, na czym akurat pracują.

Do tej pory jedynie podejrzewano, że Windows 9 doprowadzi do połączenia platform Windows Phone i Windows RT. Jednak to, co ujawniono podczas wczorajszego spotkania z analitykami pokazuje, że plany giganta z Redmond są bardziej skomplikowane – i to mimo tego, że nowa generacja urządzeń Surface będzie pracowała na procesorach Intel Haswell, pod kontrolą normalnego Windows.

Kluczowym elementem strategii firmy, w której Windows RT pozostaje w rodzinie systemów operacyjnych Microsoftu, jest bowiem coś, co nazwano krzemowym interfejsem (silicon interface). Terry Myerson, wiceprezes Microsoftu i szef pionu Operating Systems, stwierdził: naprawdę powinniśmy mieć jeden krzemowy interfejs dla wszystkich naszych urządzeń. Powinniśmy mieć jeden zestaw API dla programistów w naszych urządzeniach. Na wszystkich zaś naszych urządzeniach powinny być dostępne wszystkie aplikacje dla końcowych użytkowników. Co więcej, wszystkie te urządzenia powinny być podłączone do chmury, zapewniając użytkownikom to samo doświadczenie, dopasowane jednak do konkretnych scenariuszy.

Tak więc takie samo, a jednak inne – gdyż trzycalowy telefon, dziewięciocalowy tablet, czternastocalowy laptop i sześćdziesięciocalowy telewizor z podłączonym do niego Xboksem działają odmiennie. Microsoftowi zależy przede wszystkim na ułatwieniu tworzenia wspólnego oprogramowania na te wszystkie urządzenia, i jak twierdzi Myerson, jest już bliski zrealizowania tej wizji. Został w tym celu powołany wydzielony zespół, który pracuje nad połączeniem platform deweloperskich i stworzeniem wspólnych dla wszystkich systemów Windows metod dostarczania aplikacji, z którym współpracują zespoły zajmujące się poszczególnymi kategoriami urządzeń.

Myerson zapewnił też, że Microsoft wierzy w rolę, jaką tablety z układami ARM mogą odegrać na rynku, dlatego też Windows 8.1 RT wspiera nową generację tych czipów (zapewne chodzi o 64-bitową architekturę ARMv8, choć tego otwarcie wiceprezes nie potwierdził). Stwierdził, że zobaczymy wiele takich tabletów. Odniósł się też do przejęcia linii produkcyjnych Nokii, uznając, że przyniesie to i Microsoftowi i Nokii konkretne korzyści, likwidując bariery pomiędzy sprzętem a oprogramowaniem, do tej pory często spowalniające wprowadzanie innowacji.

W trakcie spotkania z analitykami wypowiedziała się też Julie Larson-Green, obecnie przewodząca pionowi Devices and Studios. Podkreśliła, że aby osiągnąć sukces na rynku, trzeba osiągnąć równowagę pomiędzy świetnym sprzętem, świetnym oprogramowaniem i świetnymi usługami – i to właśnie robi teraz podległy jej zespół projektantów Surface, holistycznie ulepszając sprzęt, oprogramowanie i usługi.

Jak w praktyce to osiągnięcie równowagi się powiodło, i czy Surface Pro 2 zdoła faktycznie zastąpić zwykłe komputery PC – przekonać się powinniśmy już w najbliższy poniedziałek. Jednego jesteśmy pewni: transformacji Microsoftu z firmy software'owej w firmę devices and services nic już nie powstrzyma.

© dobreprogramy
s